معرفی انواع بالکن و چگونگی کاربرد آن ها

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. معرفی انواع بالکن و چگونگی کاربرد آن ها

بالکن ، سکو یا داربستی توسعه یافته است ، که معمولا از دیوار خارجی ساختمان بیرون می زند و عمدتا از طبقه دوم ساختمان به بالا در نظر گرفته می شود . به طور کلی سازه بالکن انواع مختلفی نظیر بالکن مصنوعی، بالکن کاذب، بالکن واقعی، سرپوشیده و نیم اشکوب را شامل می شود. در اغلب انواع بالکن ساختمان ، سکوی بالکن به طور ایمن به قاب ساختمان متصل شده و توسط نرده فلزی ، گچی یا شیشه ای احاطه می شود . جالب است بدانید که پانل های شیشه ای جلوی هر بالکن ، منجر به زیبایی و حفظ حریم خصوصی و برخورداری از چشم اندازی کامل از فضای اطراف می شوند .

برای مشاوره ، طراحی و اجرای نمای ساختمان خود با تیم دنیزوود در ارتباط باشید.

راههای ارتباطی با ما:

۰۲۱-۴۴۴۴۰۰۳۸

۰۹۱۹۴۹۳۹۳۶۵

۰۹۳۹۲۶۲۶۰۶۶

انواع ، بالکن
انواع ، بالکن

 

انواع بالکن ساختمان عبارتند از :

بالکن واقعی :

این نوع از انواع بالکن ساختمان ، احتمالا همان چیزی است که که افراد از بالکن تصور می کنند : یک سکو که از ساختمان بیرون زده و نرده هایی که فضایی امن و عالی برای استفاده از فضای باز فراهم می کنند . این بالکن به اندازه کافی بزرگ است. تا بتوان در آن راه رفت ، مبلمان چید و استراحت کرد . یک بالکن واقعی ، معمولا از طبقه دوم یک ساختمان به بالا در نظر گرفته می شود .

برخی از بالکن های واقعی ، به عنوان تراس در داخل ساختمان قرار گرفته اند و از سقف و دیوار طبیعی برخوردارند. در این حالت با وجود تیرآهن های قدرتمندی که عمدتا به کف و سقف ساختمان محکم شده اند . ساخت این بالکن ها می تواند بسیار ایمن و پایدار باشند . بالکن های یکپارچه مثالی از این نوع از انواع بالکن های ساختمان هستند . در این نوع ، با یک بالکن جاساز شده طرف هستیم به نحوی که سکوی بالکن به جای این که به نمای ساختمان اضافه شود و جلوتر از آن باشد. بخشی جدایی ناپذیر از ساختار سازه ای ساختمان است . چنین کاربردهایی غالبا در مناطق مشترک یا جایی مثل پنت هاوس استفاده می شود . گفتنی است که این کاربردها ، غالبا بتنی هستند .

2- بالکن سر پوشیده :

این نوع از بالکن های ساختمان و همچنین بالکن های نیم اشکوب از نظر فنی بالکن نیستند . اما ساخت آنها بسیار شبیه به ساختار بالکن های واقعی است . هر دو سبک، یک سکوی مرتفع را برای دسترسی به قسمت خارجی ساختمان فراهم می کنند .

بالکن سرپوشیده ، بیشتر شبیه یک سکوی بیرونی سر پوشیده شده است . این نوع ساخت و ساز معمولا به دیوار خارجی ساختمان وصل است و بخشی از ساختمان به شمار می آید . اما هرگز همانند یک بالکن واقعی ، به سمت خارج از ساختمان امتداد نمی یابد و بیرون نمی زند . در واقع این نوع از بالکن های ساختمان ، یک گالری یا اتاقی با یک یا چند طرف باز هستند و همانند اتاق های یک خانه مورد استفاده قرار می گیرد .

3- بالکن نیم اشکوب :

نیم اشکوب ، نوعی از بالکن ساختمان است که بر خلاف انواع دیگر ، دقیقا برای داخل خانه طراحی شده و به عنوان یک طبقه کوچک بین دو طبقه اصلی (معمولا بین طبقه همکف و طبقه اول) در یک ساختمان تعریف می شوند . این بالکن ، معمولا دارای یک سکو و فضای بزرگ است که یک طرفش با دیوار احاطه شده و طرف دیگرش نرده محافظ دارد که به دیوارهای اطراف متصل است . این ساختارها در بخش دنج دکوراسیون ، به عنوان مکان هایی محبوب برای دفتر کار خانگی یا جایی برای قراردادن کاناپه کوچک مهمان در نظر گرفته می شوند .

4- بالکن مصنوعی :

این بالکن ها ، در واقع از نرده هایی استفاده می شود که برای افزودن جذابیت به نمای بیرونی خانه اضافه شده اند و توهم وجود بالکن را به مخاطب القا می کنند . در این نوع از انواع بالکن ساختمان ، هیچ کف و سکویی در فضای خارجی در نظر گرفته نمی شود . جنس نرده ها نیز می تواند از شیشه یا آهن فرفورژه باشد . این نرده ها در هنگام باز بودن پنجره ، مانع از سقوط می شوند .

5- بالکن کاذب :

این نوع از انواع بالکن ساختمان ، دارای یک نرده است که از درب بازشونده در طبقات بالایی محافظت می کند . در این بالکن، فقط سکوی بسیار کوچک 4 تا 6 اینچی در نظر گرفته می شود. که اجازه می دهد پنجره یا درب کمی باز شود و نور و هوای تازه اتاق های داخلی را تامین کند .

فرق این نوع بالکن با بالکن مصنوعی ، در وجود همین سکوی کوچک است .که فضای کافی را برای پرورش گل و گیاه فراهم می کند . نرده ها از آهن فرفورژه ، گچ بری های رنگارنگ یا باکس شیشه ای تهیه می شوند . بالکن های کاذب ، نیاز به پشتیبانی ساختاری اندکی دارند. و معمولا در ساختمان های آپارتمانی یافت می شود . اما در ویلاها هم به همان خوبی جواب می دهند . این نوع از انواع بالکن ساختمان ، به بالکن ژولیت یا فرانسوی نیز شهرت دارد . این سبک بالکن ، بسیار مقرون به صرفه است. با این وجود کاربرد محدودی دارد . زیرا همان طور که گفتیم فضایی برای خود بالکن در نظر گرفته نمی شود .

انواع ، بالکن
انواع ، بالکن

نصب سازه انواع بالکن :

در این قسمت می خواهیم روی نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان تمرکز کنیم . این نوع سازه ها به روش های مختلفی در یک ساختمان قابل نصب هستند . بنابراین در ادامه به مهمترین این روش ها اشاره خواهیم کرد:

1- بالکن آویختنی :

آویختن بالکن ، روشی برای نصب بالکن نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان است به نحوی که عمود بر ساختمان قرار بگیرد . در این روش نصب ، از کابل های فولادی ضد زنگی استفاده می شود که به دیوار محکم می شوند و سازه بالکن به آنها آویخته می شود . البته ، این طراحی بسیار مینیمالیستی است و معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد .

2- بالکن پیش ساخته فولادی :

این بالکن های کنسولی ، می توانند به همراه نرده هایشان در خارج از سایت ساخته شوند تا هزینه و زمان ساخت و نصب در محل را به حداقل برسانند . این روش نصب نوع واقعی از بالکن ساختمان ، انتخاب بسیاری از معماران و طراحان است . زیرا ترکیبی از جذابیت عملی و زیبایی را با یک سیستم پشتیبانی نسبتا ساده ارائه می دهد که حداقل بار را بر روی قاب ساختمان تحمیل می کنند .

3- بالکن سوار شده روی ستون :

در میان روش های نصب نوع واقعی از انواع بالکن ساختمان ، این روش عمدتا به دلیل سادگی ساختار ، سهولت اجرا و بار کم روی ساختمان ، محبوبیت بسیاری دارد . در این روش ، بالکن ها در واقع سازه ای جداگانه از ساختمان در نظر گرفته می شوند. و در برخی موارد حتی از نظر ساختاری به ساختمان متصل نمی شوند . سازه بالکن با استفاده از ستون های عمودی پشتیبانی می شوند و وزن بالکن یا بالکن ها (اگر روی هم چیده شوند) توسط این ستون ها تحمل می شود . اندازه این ستون ها نیز بستگی به اندازه ، وزن و تعداد بالکن های روی هم قرار گرفته شده دارد . برخی از این بالکن ها ، از مواد آلومینیومی ساخته شده اند که ظاهری صاف و یکدست به ساختمان ها یا آپارتمان ها می دهند .

انواع ، بالکن
انواع ، بالکن

برای طراحی و اجرای پروژه های پارتیشن، روف گاردن ،پاسیو، تراس و محوطه ، ویلا همراه با محوطه سازی لوکس می توانید به متخصصان ما در شرکت دنیزوود و شرکت هوم زود در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button