معرفی روش های طراحی پاسیو و عوامل موثر در آن

امروزه به دلیل ارتفاع زیاد ساختمان ها برای نور گیری فضا هایی مانند اتاق خواب ، آشپزخانه ، نشیمن و … امکان نور گیری طبیعی با پنجره ها وجود ندارد بنابراین بهترین راه حل طراحی پاسیو میباشد . معماران باید قوانینی را که توسط شهرداری تعیین شده است را رعایت کنند و این قوانین بر اساس مساحت هر آپارتمان و مساحت پاسیو نیز متفاوت خواهد بود .

سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که پاسیو چیست ؟

در وسط و یا انتهای ساختمانی که امکان تهویه هوا و نور گیری طبیعی  مستقیم از پنجره وجود ندارد ، فضایی به نام پاسیو ساخته میشود . با توجه به زیر بنای ساختمان ابعاد آن نیز متفاوت خواهد بود و معمولا سقف ندارد و یا سقف آن ها از مصالح شفاف ساخته میشود تا نور طبیعی به داخل ساختمان هدایت شود .

 شرایط و ضوابط طراحی پاسیو :

به طور کلی  پاسیو هم در فضا های اصلی خانه مانند اتاق خواب ، نشیمن وجود دارد و هم در فضای فرعی مانند آشپزخانه ، وجود دارد که به نور طبیعی احتیاج دارند و  قوانین مربوطه نیز بر اساس این فضا ها نوشته شده است که عبارتند از :

_ مساحت لازم برای فضای اصلی بر اساس یکی از این دو روش میباشد

1- 12 متر مربع

2- 6 درصد از مساحت زمین

_ مساحت لازم برای فضا های فرعی بر اساس یکی از این دو روش می باشد

1- 6 متر مربع

2- 3 درصد از مساحت زمین

طراحی ، پاسیو
طراحی ، پاسیو

کاربرد طراحی پاسیو :

هر چند نیاز به پاسیو برای خانه‌های آپارتمانی بیشتر احساس می‌شود ، ولی حتی در یک خانه یک طبقه نیز طراحی پاسیو می‌تواند بسیار مؤثر باشد . این بخش نه تنها سبب می‌شود تا نور کافی به منزل برسد بلکه از این بخش به طرق مختلف می توان برای زیبا سازی خانه استفاده کرد .

معمولاً پاسیو به علت داشتن نور کافی، مکانی مناسب برای پرورش گل و گیاه است و در اکثر خانه‌ها از آن به نام گلخانه نیز یاد می‌شود . در این صورت از نظر تصفیه هوای خانه نیز گامی موثر برداشته است . از این‌رو می‌بینید که پاسیو دارای مزایای زیادی است .

پوشش سقف در طراحی پاسیو :

در  پاسیو برای پوشش سقف در گذشته ، بیشتر از شیشه های معمولی استفاده می شد . ولی امروزه بسیاری از مصالح جدید نیز جایگزین آن شده اند . مانند فایبر گلاس شفاف، پلی کربنات شفاف و پوشش حبابی نورگیر برای سقف این بخش از خانه استفاده می کنند .

هر کدام از این مصالح دارای ویژگی های خاص خود هستند که پوششی مناسب برای نورگیر خانه هستند . به عنوان مثال پلی کربنات شفاف در مقابل گرما و تابش مستقیم خورشید مقاومت و ماندگاری بالایی دارد و می تواند سال ها با همان کیفیت اولیه کار کند . ممکن است در بالای نورگیر سقف های متحرک نیز به کار گرفته شود . در این صورت می توان برخی مواقع که دوست دارید در نورگیر خانه خود استراحت کنید یا وقت بگذرانید با بستن سقف متحرک از ورود نور زیاد در محیط جلوگیری نمایید .

تأثیر رنگ در طراحی پاسیو :

انتخاب رنگ مناسب در طراحی پاسیو نقش بسیار مهمی دارد . در فضاهایی مانند نورگیر میتوانید از رنگ های خنثی مانند سفید ، طوسی و خاکستری استفاده کنید . این رنگ ها به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب شده و شما میتوانید ایده های جذاب زیادی را در پاسیو خود اجرا کنید .

طراحی ، پاسیو
طراحی ، پاسیو

استفاده از گیاهان در طراحی پاسیو :

در زندگی شهری که امروزه همه درگیر آن شده اند ، بهترین گزینه برای نزدیک شدن به طبیعت استفاده از گل و گیاهان در  پاسیو میباشد . گل و گیاه باعث لطافت روح و روان انسان ها  میشود و تماشای آن ها باعث لذت بردن و آرامش افراد میشود و حس سرزندگی را به شما میدهد .

 گودال آتش در طراحی پاسیو :

پاسیو کوچک نیز فضای مناسبی برای لذت بردن از طبیعت در فصل تابستان و هوای گرم است اما برای فصل زمستان با هوای سرد ، ممکن است به علت سرمای زیاد از آن دور بمانیم . یکی از راه حل های آن  ، استفاده از گودال آتش در طراحی پاسیو است . شما میتوانید با کمی تحقیق با توجه به فضایی که در اختیار دارید ، پاسیو مناسبی هم برای فصل زمستان و هم فصل تابستان داشته باشید .

طراحی ، پاسیو
طراحی ، پاسیو

چمن مصنوعی در طراحی پاسیو :

داشتن فضای سبز دز  پاسیو میتواند بهترین گزینه برای زیبا تر شدن و لذت بردن افراد در داخل خانه شان باشد . اگر دوست دارید در پاسیو خانه تان فضای سبز ایجاد کنید اما زمان زیادی برای رسیدگی به آن را ندارید ، میتوانید از چمن مصنوعی استفاده نمایید .

دیوار برای طراحی پاسیو :

در طراحی پاسیو برای بزرگتر دیده شدن فضای پاسیو کوچک ، علاوه بر دقت در انتخاب رنگ قسمت های اصلی مانند کف ، دیوار و سقف ، میتوانید با چند روش دیگر باعث بزرگتر دیده شدن آن بشوید .

برای طراحی دیوار فضای کوچک میتوانید از خطوط استفاده نمایید . در واقع میخواهید از خطای دید برای نمایش بهتر پاسیو خود استفاده کنید . خطوط پهن باعث میشود پاسیو شما پهن و عریض دیده شود و خطوط عمودی ارتفاع فضا را بلند تر نشان میدهد .

در طراحی پاسیو بایستی به نکات زیادی توجه کنید :

1- برای چیدمان پاسیو از لوازم با زاویه تند استفاده نکنید ، بهتر است از مبلمان و لوازم گرد و هلالی استفاده کنید

2- رنگ های تند و شلوغ باعث کوچک دیده شدن فضای پاسیو میشوند

برای طراحی یک پاسیو میبایست از به نکات زیادی همچون متریال ، رنگ ها ، انتخاب مبلمان و… توجه کنید . میتوانید با تغییر دید خود و مشورت با افراد متخصص بهترین گزینه را برای پاسیو انتخاب کرده و لذت ببرید .

برای طراحی و اجرای پروژه های روف گاردن ،پاسیو،تراس و محوطه ، همراه با محوطه

سازی لوکس می توانید به متخصصان ما در شرکت دنیزوود و شرکت هوم زود در ارتباط

باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button