شناخت اهمیت طراحی روف گاردن

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. شناخت اهمیت طراحی روف گاردن

با گسترش شهرنشینی و همچنین کوچک‌تر شدن فضای منازل نسبت به گذشته ، طراحان درصدد این برآمدند که فضایی را در ساختمان‌ها طراحی و اجرا کنند تا در آن بتوان با ایجاد محیطی باغ طور ، پیوند دیرینه بین انسان و طبیعت را دوباره برقرار کرد و از آلودگی هوای شهر به این فضا پناه برد . به همین منظور به طراحی روف گاردن میپردازند و آن را به شکل باغ یا باغچه ، با دکوراسیون زیبا و اصولی تبدیل کردند . به‌این‌ترتیب ، ساکنین همیشه فضایی باغ مانند در اختیار دارند که در آن به تفریح بپردازند و اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند و از مناظر اطراف لذت ببرند .

برای مشاوره ، طراحی و اجرای روف گاردن خود با تیم دنیزوود در ارتباط باشید.

راههای ارتباطی با ما:

۰۲۱-۴۴۴۴۰۰۳۸

۰۹۱۹۴۹۳۹۳۶۵

۰۹۳۹۲۶۲۶۰۶۶

طراحی ، روف ، گاردن
طراحی ، روف ، گاردن

اهمیت طراحی روف گاردن :

طراحی روف گاردن ، یک عبارت نا آشنا در محوطه سازی و زیباسازی نمای ساختمان‌ها نیست . همه ما کم و بیش با روف گاردن آشنایی داریم . سال‌ها است که ساکنین ساختمان‌ها به دنبال ایجاد یک محیط زندگی آرامش‌بخش برای خود هستند .

به ویژه در چند دهه اخیر که پروژه‌های ساختمان‌سازی به شدت به سمت انبوه‌سازی و آپارتمان‌ها و آسمان خراش‌ها گرایش پیدا کرده است . یکی از عناصری که موجب آرامش بیشتر برای محیط زندگی می‌شود ، استفاده از گل‌ها و گیاهان و فضای سبز در ساختمان‌سازی می‌باشد . از آنجا که ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها ، دسترسی کمتری به محوطه فضای سبز ، پارک یا یک باغ کوچک در مرکز شهر دارند ، لذا ضرورت دارد که به مسئله طراحی روف گاردن به صورت حرفه‌ای و کاملاً مهندسی شده اهمیت داده شود .

طراحی روف گاردن بر روی ساختمان ها :

طراحی فضای سبز روی بام ساختمان‌ها ، یک طراحی ساده است ؛ اما به دلیل اینکه بر بالای یک ساختمان مسکونی و تجاری اجرا می‌شود ، باید نکات مهم در طرح‌های فضای سبز را رعایت کرد . در نگاه اول ، روف گاردن به معنای ساختن چند باغچه سرسبز روی بام است که برای آن خاک و پوشش گیاهی مناسب قرار داده می‌شود .

این گل‌ها و گیاهان تا سال‌های طولانی می‌توانند بر روی پشت بام قرار داشته باشند . هر آنچه که از یک زمین سرسبز در باغ و محوطه ویلا سراغ دارید می‌تواند در طراحی روف گاردن استفاده شود ؛ اما با این تفاوت که مقیاس روف‌ گاردن ، معمولاً کوچکتر است .

برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری همچنین ویلاها، طراحی فضای سبز روی بام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند ، چرا که نمای بیرونی ساختمان زیباتر می‌شود و ارزش ملک بالاتر می‌رود . اگر روف گاردن برای ساختمان تجاری در نظر گرفته شود ، می‌تواند محلی برای جذب مشتریان بیشتر باشد . به این ترتیب ، با قرار دادن چند صندلی در کنار فضای سبز ، افراد زیادی برای لذت بردن از این منظره به ساختمان تجاری مراجعه خواهند کرد .

دلایل زیادی وجود دارد که طراحی روف گاردن را برای ساختمان‌ها توجیه می‌کند ؛ از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- روف گاردن یک فضای محدود را روی بام نیاز دارد که مدیریت آن بسیار ساده‌تر است .

2- با اجرای یک فضای سبز ، هر چند کوچک روی بام ساختمان ، یک چشم‌انداز زیبا را طراحی خواهید کرد ؛ چیزی که می‌تواند به عنوان حریم خصوصی ساکنین ساختمان معرفی شود .

3- گیاهان روف گاردن به طور مستقیم از نور خورشید ، بهره می‌گیرند چرا که در بالاترین قسمت ساختمان کاشته می‌‌شوند ؛ بنابراین رشد خوبی دارند . این گیاهان ، نمای کار را زیباتر خواهند نمود .

4- اجرای یک طرح زیبا برای فضای سبز روی بام ، متناسب با هر بودجه مالی امکان‌پذیر است . شما می‌توانید هزینه‌های کمتری برای طراحی روف گاردن خرج کنید . در مقابل ، می‌توانید فضای سبز متنوع‌تری را اجرا کنید . قیمت طراحی فضای سبز به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود .

طراحی ، روف ، گاردن
طراحی ، روف ، گاردن

نکات مهم قبل از طراحی روف گاردن :

قبل از اینکه سفارش طراحی را به یک شرکت طراح فضای سبز واگذار کنید ، باید موارد مختلف را ارزیابی نمایید . برای اینکه درک این موضوع برای شما ساده‌تر باشد ، این قسمت را به صورت فهرست‌گونه معرفی می‌کنیم تا بتوانید به صورت تک به تک ، هر کدام از عنوان‌ها را به خاطر بسپارید . برنامه‌ریزی برای طراحی روف گاردن با این موارد ، راحت‌‌تر خواهد بود .

1-گیاهان روف گاردن

مراقبت از گیاهانی که در روف گاردن استفاده می‌کنید ، همانند مراقبت از همان پوشش گیاهی است که روی زمین مسطح باید اجرا کنید . در این میان برخی نکات نگهداری و مراقبت از گیاهان مخصوص وجود دارد که باید آن‌ها را بیاموزید . قبل از اینکه گلدان‌های گل و پوشش گیاهی وسیع را روی بام اجرا کنید ، این نکات را از کارشناسان فضای سبز سوال کنید .

2- اجازه ساخت

قبل از اقدام برای طراحی و آماده‌سازی مراحل ساخت ، باید مجوزها را کسب کنید . شاید نیاز باشد که برای اجرای یک فضای سبز روی بام ، محدودیت ساختمان را از نظر ارتفاع و مقررات مربوط به ساخت و ساز بررسی نمایید . اگر لازم است از تمام مالکین واحدها در ساختمان مسکونی نظرسنجی کنید . شاید هم نیاز باشد به شهرداری مراجعه کنید . تمام این موارد را رعایت کنید تا ساختمان زیباتری داشته باشید .

3- یکپارچگی سازه

یکی از مهم‌ترین نکات قبل از ورود به برنامه طراحی روف گاردن ، یکپارچگی سازه است . منظور از یکپارچگی سازه این است که اطمینان حاصل کنید سقف ساختمان می‌تواند بار وارد شده از روف گاردن را تحمل کند . توصیه شده است برای این کار، مجوز ساخت دریافت کنید .

طراحی ، روف ، گاردن

4-بار مرده

وقتی شما روف گاردن را اجرا می‌کنید باید گیاهان را بکارید و به خاک مناسب و بسترسازی نیاز دارید . بنابراین فشار مشخص از سقف وارد می‌شود . همچنین این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما باید گل‌ها و گیاهان را آبیاری کنید . مقدار وزنی که از سوی آب ، روی بام ،  وارد می‌شود ، اهمیت دارد . در مورد تمام این مسائل بهتر است با شرکت‌های مجری روف گاردن صحبت کنید .

5-هزینه اجرا

به عنوان آخرین نکته قبل از اینکه وارد بحث طراحی روف گاردن شوید ، هزینه‌ها بسیار اهمیت دارند . طراحی این قسمت با توجه به وسعت بام ساختمان انجام می‌گیرد . شاید نیاز به خرید تعداد زیادی گیاه و پوشش گیاهی متنوع داشته باشید . شاید هم نیاز به محوطه سازی با استفاده از کاشی‌ها ، سنگ ساختمانی و سایر لوازم احساس شود . در هر صورت ، برای ورود به این مسئله ، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارید .

برای طراحی و اجرای پروژه های پارتیشن، روف گاردن ،پاسیو، تراس و محوطه ، ویلا همراه با محوطه سازی لوکس می توانید به متخصصان ما در شرکت دنیزوود و شرکت هوم زود در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button