طراحی بام سبز و تمام نکاتی که باید در این زمینه بدانید:

طراحی بام سبز امروزه به دلیل چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای که داشته، در میان بسیاری از افراد رواج پیدا کرده است. بام سبز یا روف گاردن بر روی سقف یا تراس آپارتمان‌های پوشیده شده از چمن‌های مصنوعی، گیاهان و درخت‌های متفاوت، طراحی می‌شود. فضای جذاب و چشم‌اندازی که پیش روی شما قرار می‌گیرد، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که به جای سفر به مناطق خوش آب و هوا، بهشت را به بام آپارتمان خود آورده و ساعاتی را در بام سبز خانه خود به خوشی بگذرانید.

طراحی بام سبز و آشنایی با ویژگی‌های آن

امروزه طراحی بام سبز در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا هم بسیار رواج پیدا کرده که مهمترین دلایل اجرایی آن را می‌توان عایق‌سازی ساختمان در برابر حرارت، رطوبت و آلودگی‌های صوتی و همچنین استفاده بهینه از فضای بام یا سقف ساختمان جهت ایجاد چشم‌انداز بسیار زیبا دانست. بام سبز در واقع سیستم طراحی شده‌ای است که با فرآیند زیست محیطی و اکوسیستم، بسیار سازگار است.

 

 

اجرای روف گاردن
اجرای روف گاردن

 

با مهمترین مزایای طراحی بام سبز بیشتر آشنا شویم:

مهمترین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم، این است که چرا صاحبان آپارتمان‌ها در زمینه نصب و اجرای بام سبز تمایل زیادی از خود نشان می‌دهند؟ جهت پاسخگویی به این سوال باید مزایای طراحی بام سبز را خاطر نشان کرده و بررسی کنیم که دلایل تمایل بی‌سابقه افراد به اجرای این فرآیند چیست؟

 1.  ایجاد چشم‌اندازی دلنواز برای ساکنین ساختمان
 2.  راه‌حلی ایده‌آل جهت کاشت گل و گیاه در فصول مختلف سال و لذت بردن از باغبانی
 3.  بهبود بخشیدن مصرف بالای انرژی ساختمان
 4.  حذف مواد مضری چون: دی اکسید کربن و تولید اکسیژن به دلیل وجود گل و گیاه
 5.  پاکسازی محیط از هر گونه آلاینده‌های مضر
 6.  جذب آب باران به هنگام بارش و جلوگیری از وقوع احتمالی سیل و آب‌گرفتگی در معابر
 7.  عایق محیطی مناسب در برابر حرارت، رطوبت و همچنین آلودگی‌های صوتی
 8.  افزایش دوام و طول عمر سقف آپارتمان
 9.  افزایش قیمت ساختمان یا ملک

دلایل طراحی بام سبز

استفاده از بام سبز در آلمان رواج داشته و بعد از آن بود که دیگر کشورها تمایل به اجرای طراحی بام سبز بر روی سقف خانه‌ها از خود نشان دادند. یکی از مهمترین دلایل اجرای این فرآیند، جذب گرمای بیش از حد محیط بود که در خنک سازی هوای داخل آپارتمان تاثیر زیادی داشت. طبق بررسی‌های انجام شده، بیشتر ساختمان‌های مجهز به روف گاردن دمای هوای داخل را چند درجه خنک‌تر از دمای هوا در یک روز بسیار گرم نشان داده‌اند. مطالعات انجام شده در شهر شیکاگو، حاکی از آن است که در صورت اجرای بام سبز توسط همه صاحبان آپارتمان‌ها، دمای هوا در یک روز گرم حدود 12 درصد کاهش می‌یابد. از آنجا که بام‌ها، نقش بسیار مهمی در استفاده از انرژی ساختمان داشته، بهتر است که جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی از مزایای طراحی بام سبز بهره برد.

طراحی بام سبز و معایب اجرایی کردن آن:

علاوه بر مزایای بی‌شمار بام سبز، می‌توان گفت که اجرایی کردن این فرآیند با محدودیت‌هایی همراه است. مسلما، زیرساخت‌های بام سبز دارای تجهیزات ویژه‌ای بوده که باید توانایی تحمل وزن سنگین پوشش سبز را داشته باشند. همه این موارد بستگی به این مورد خواهد داشت که از چه سازه و مصالح با کیفیتی در طراحی روف گاردن استفاده شده باشد. به همین خاطر بهتر است که از قبل، میزان بودجه مورد نظر خود را جهت اجرایی کردن این فرآیند کنار بگذارید. از طرف دیگر، طراحی بام سبز بر روی سقف آپارتمان‌های قدیمی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. زیرا جهت تحمل وزن باغ نیاز است که از سازه‌های با کیفیت و با دوامی استفاده شده باشد.

 

 

اجرای روف گاردن
اجرای روف گاردن

 

 

طراحی بام سبز و نقش آن در شرایط زیست محیطی

در بعضی شرایط هم امکان دارد که شرایط اقلیمی منطقه با طراحی سقف سبز به هیچ عنوان تطابق نداشته باشد. بعضی از سقف‌ها به دلیل عدم برخورداری از استانداردهای لازم، بعد از اجرایی کردن روف گاردن مشکلاتی نظیر:

 • نشست
 • ایجاد حوضچه
 • آسیب دیدن لایه صافی
 • سخت شدن پوسته سطحی خاک
 • سنگین شدن سقف روف گاردن
 • ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم

را برای ساختمان به وجود می‌آورند. به همین دلیل توصیه شده است که قبل از اجرایی کردن بام سبز حتما با متخصصان در این زمینه مشورت کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

نکات مهمی که باید درباره طراحی بام سبز بدانید:

طراحی روف گاردن نیازمند رعایت یک سری سلسله مراتب بوده که حتما قبل از اجرایی کردن فرآیند، باید مد نظر داشته باشید. به هرحال، ایجاد فضای سبز در پشت بام ایده بسیار فوق‌العاده‌ای بوده که علاوه بر مزایای فوق‌العاده آن در بهبود روحیه شما هم تاثیرگذار است. اما قبل از نصب و اجرای روف گاردن باید فاکتورهای مهمی را در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

مشورت با افراد متخصص در زمینه نصب و اجرای بام سبز:

قبل از اجرایی کردن این فرآیند حتما با یک مهندس متخصص در این زمینه مشورت نمایید. در ابتدا بررسی کنید که آیا تغییر کاربری پشت‌بام آپارتمان با شرایط محیطی امکان‌پذیر است یا خیر؟ نکته مهم بعدی این است که آیا پشت‌بام توانایی نصب و اجرای این فرآیند را دارد یا خیر؟ بعد از اینکه از قوانین مربوط به شهرداری و سایر موارد دیگر، مطمئن شدید بهترین زمان است که جهت طراحی بام سبز خانه خود اقدام نمایید.

تهیه گیاهان و خاک مناسب برای بام سبز:

یکی دیگر از سوالاتی که ذهن افراد را در رابطه با این فرآیند مشغول کرده، تهیه گیاهان مناسب جهت کاشت در فضای سبز است. اما قبل از هر چیز بهتر است که در مورد خاک باغچه پشت‌بام خانه خود تصمیم بگیرید. به عنوان مثال، چه نوع خاکی (ارگانیک یا غیرارگانیک) جهت استفاده بهتر است یا اینکه ویژگی‌های خاک چطور باید باشد؟ در این مرحله هم نیاز است که از مشورت متخصصان در این زمینه استفاده نمایید تا بعدها با مشکلی از این لحاظ مواجه نشوید.

بررسی ویژگی‌های بام سبز قبل از اجرایی شدن عملیات:

سوالات مختلفی در این زمینه ممکن است ذهن شما را به خود مشغول نماید. به عنوان مثال، آیا بام سبز احتیاج به زه‌کشی دارد یا شیب سقف چگونه باید باشد؟ قبل از اجرایی کردن طراحی بام سبز باید به این سوالات پاسخ دهید و با اطمینان خاطر، فرآیند کار را آغاز نمایید.

 

 

اجرای روف گاردن
اجرای روف گاردن
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button