مقایسه چوب و پلاستیک

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. مقایسه چوب و پلاستیک

چوب پلاست از چوب و پلاستیک ساخته شده است. در این مطلب به مقایسه چوب و پلاستیک می پردازیم و به تفاوت های این دو می پردازیم. چوب، پوششی است که استفاده از آن به فضا زیبایی و گرمی خاصی می بخشد.

مقایسه چوب و پلاستیک

منبع مواد

چوب از درختان می آید، که یک منبع طبیعی تجدید پذیر است. درختان را می توان بصورت پایدار رشد داد. پلاستیک از گاز طبیعی و نفت خام که فاقد تجدید سوخت فسیلی است تجدید می شود.

تولید

چوب در مقایسه با فلز و پلاستیک می تواند نسبتاً با انرژی کارایی داشته باشد. بیشتر انرژی مورد استفاده در تولید چوب به ویژه در خشک کردن چوب حاصل می شود.

موادی مانند بتن ، پلاستیک یا آلومینیوم برای تولید در مقایسه با الوار نیاز به انرژی زیادی از سوخت های فسیلی دارند. درختان نیز کربن را جذب می کنند. علاوه بر این، در ساخت محصولات چوبی، چه کفپوش، مبلمان، درب ها یا چیزهای دیگر کاملاً ، زباله های بسیار کمی تولید می کند.

هرگونه باقی مانده آن را می توان به عنوان منبع انرژی سوخته و یا در طول تولید از خاک اره استفاده کرد. باقیمانده هردو در چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه چوب و پلاستیک
مقایسه چوب و پلاستیک

تحویل و حمل و نقل

در مقایسه چوب و پلاستیک، چوب معمولاً سنگین تر از پلاستیک است، که ممکن است باعث شود تحویل و حمل آن گرانتر شود و از سوخت بیشتری استفاده شود و جای کربن بالاتری داشته باشد. همچنین ممکن است فضای کمتری داشته باشد.

مدیریت و بازیافت زباله

کارخانه های چوبی از درخت استفاده می کنند. کل درخت، پوست پوست برداشته شده و برای کود گیاهی و محوطه سازی تزئینی استفاده می شود.

برش های اول و پایه های قابل استفاده در تخته ها برای استفاده در محصولات چوبی مهندسی شده بازیابی می شوند. انتهای تخته برش داده می شود و به عنوان چوب سرگرمی فروخته می شود.

خاک اره و خاشاک برای بستر حیوانات بسته بندی شده است. در برخی از آسیاب ها، از چوب قراضه و ته مانده حتی برای تولید انرژی یا بخار استفاده می شود تا آسیاب و کوره ها در حال کار باشد.

در مقایسه چوب و پلاستیک، استفاده از چوب بازیافت شده در ساخت و ساز و سپس سوزاندن آن به عنوان سوخت می تواند منجر به كاهش انتشار كربن تا 135 میلیون تن در سال شود.

پلاستیک می تواند سوزانده شود ، اما پلاستیک نیز معمولاً میزان بازیافت کمی دارد. حداقل 9٪ از کل پلاستیک در بعضی از کشورها مهم بازیافت می شود.از باقیمانده چوب و پلاستیک درتولید چوب پلاست استفاده می شود.

آلودگی

آلودگی پلاستیک (در اقیانوس و زمین در خاک و رودخانه ها) در حال حاضر مسئله ای بسیار بزرگتر از آلودگی چوب یا الوار است.

تأثیر روی انسان

تأثیر منفی احتمالی پلاستیک بر روی انسان و سلامت انسان از چوب چشمگیرتر است. برای مثال مواد افزودنی در پلاستیک مانند BPA یکی از نگرانی هاست.

میکرو پلاستیک های موجود در هوا که در آن هوا استنشاق می شود ، بیشتر به مبلمان پلاستیکی و پارچه وصل می شوند.ولی چوب پلاست این تاثیر را ندارد.

تأثیر بر زندگی و محیط زیست وحشی

پلاستیک، از طریق احتراق و گرفتار شدن و شستشوی مواد شیمیایی، احتمالاً تأثیر بدتری نسبت به چوب دارد. اگرچه ، باید اطمینان حاصل کنید که چوب از ورود غیرقانونی یا جنگل زدایی غیر مسئولانه ناشی نمی شود.

دوام

در مقایسه چوب و پلاستیک هر دو ماده می توانند مدت زمان طولانی دوام داشته باشند ، اما چوب سخت به طور خاص می تواند تا 100 سال به عنوان درب بماند. چوب پلاست از هر دو با دوام تر است.

 چوب و پلاستیک
مقایسه چوب و پلاستیک

هزینه و اقتصاد

در مقایسه چوب و پلاستیک هر دو ماده از نظر منطقی مقرون به صرفه هستند. چوب می تواند پلاستیک را برای برخی از محصولات مغلوب کند. پالت های چوبی معمولاً ارزانتر از پالت های پلاستیکی هستند و معمولاً در دوره های طولانی تری قابل استفاده هستند.پس ترکیب این دو یعنی چوب پلاست مقرون به صرفه هتر خواهد بود.

چوب در مقابل پلاستیک در ساختمان، مبلمان و سایر کاربردها

در مقایسه چوب و پلاستیک ،چوب در مورد پتانسیل گرم شدن کره زمین از مواد مختلف در ساخت و سازها و مبلمان  مطلوب تر است. مطالعات دیگر همچنین چوب را به عنوان یکی از سازگارترین با محیط زیست در بین اقدامات و شاخص های مختلف برای مصالح ساختمانی، مبلمان، واحدهای تلویزیونی، قاب های پنجره و سایر کاربردها نشان می دهد.

مبلمان، کف و درها از چوب ساخته شده نیاز به انرژی کمتری نسبت به آلومینیوم یا پلاستیک دارند و در بالای آن چوب سال ها کربن را ذخیره می کند. کربن ذخیره شده توسط محصولات چوبی تقریباً تمام انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به تولید آنها را کاهش می دهد. چوب به مراتب انتخاب برتر در ساختمان در همه مقوله ها است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button