وزن چوب پلاست؛ یکی از معیار های انتخاب چوب پلاست

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. مقالات
 4. chevron_left
 5. وزن چوب پلاست؛ یکی از معیار های انتخاب چوب پلاست

وزن چوب پلاست؛ یکی از معیار های انتخاب چوب پلاست

یکی از معیار ها در زمان انتخاب چوب پلاست، وزن چوب پلاست است. چوب پلاست برای زیبا سازی بنای داخل، بیرون و محوطه سازی در مکان های مختلف کاربرد دارد. به دلیل استقبال از این متریال باکیفیت و زیبا، چوب پلاست در ابعاد، وزن و طرح های متنوع برای مکان های مختلف تولید می‌شود.
البته وزن چوب پلاست با توجه به نوع کاربری متفاوت است. در نتیجه افراد با توجه به نوع نیاز و کاربرد، چوب پلاست مورد نظر را انتخاب می کنند.
یکی از مصالح نوآورانه و نوین در صنعت ساخت و ساز، چوب پلاست است. از این متریال در صنعت ساخت و ساز به طور گسترده استفاده می شود. برای دکوراسیون داخلی (سقف، کف و…) و پوشش های بیرونی ساختمان (کفپوش، محوطه سازی، نمای سازه و…) استفاده می کنند.

برای مشاوره ، طراحی و اجرای نمای ساختمان خود با تیم دنیزوود در ارتباط باشید.

راههای ارتباطی با ما:

۰۲۱-۴۴۴۴۰۰۳۸

۰۹۱۹۴۹۳۹۳۶۵

۰۹۳۹۲۶۲۶۰۶۶

وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد

وزن چوب پلاست را به صورت تقریبی تقسیم بندی می کنند. وزن چوب پلاست رابطه ا‌ی مستقیم با نوع و کاربرد آن در مکان های مختلف دارد.
وزن چوب پلاست و انواع آن به صورت تقریبی به شرح زیر می باشد:

 • چوب پلاست سبک: در این گروه وزن هر دِک یا پروفیل بسیار سبک است. از این نوع پروفیل برای نما و پوشش دیوار های داخلی و خارجی استفاده می‌ کنند. وزن این نوع پروفیل سبک است، زیرا قرار نیست بار اضافی را بر سطح خود تحمل کند. برای زیبا سازی نما در سطح های مختلف کاربرد دارد. برای نماپوش بیرون سازه، دیوارپوش داخلی، سقف کاذب، فلاور باکس ها و… نیز استفاده می کنند.
 • چوب پلاست سنگین: این نوع پروفیل یا دِک چوب پلاست وزن سنگین تری دارد، به دلیل اینکه ضخامت بیشتری دارد. ضخامت بیشتر باعث افزایش مقاومت و استحکام پروفیل می‌شود. برای کفپوش، کف پله و محوطه سازی کاربرد بیشتری دارد. برای پوشش اطراف استخر، آلاچیق، پرگولا، رف گاردن و همچنین ساخت میز و نیمکت های مختلف برای فضای باز قابل استفاده هستند.
 • چوب پلاست فوق سنگین: در زمان انتخاب چوب پلاست باید به کاربرد آن توجه کنید. چوب پلاست فوق سنگین کاربرد محدودتری دارد. به دلیل اینکه در زمان ساخت و ساز به عنوان سازه اصلی استفاده می‌شود. از نگهدارنده فلزی (مانند زیرسازی، شاسی کشی و قوطی های فلزی) برای زیرسازی این نوع پروفیل استفاده نمی کنند. وزن اصلی این نوع چوب پلاست به خود سازه تحمیل می شود. از این مدل برای ساخت پل، رمپ، کف سازی پارکینگ، سازه های سنگین و موارد مشابه استفاده می‌ کنند.

 

وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد
وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد

 

ملاک انتخاب چوب پلاست بر اساس وزن

برای نصب چوب پلاست در مکان های مختلف، باید زیر سازی در سطح مورد نظر انجام شود. برای زیرسازی از متریال های فلزی استفاده می کنند. در برخی مواقع نیز برای زیرسازی از پلاستیک یا قوطی های چوب پلاست استفاده می کنند. بنابراین وزن چوب پلاست همزمان با وزن متریال زیرسازی شده محاسبه می‌شود.
به طور مثال برای نصب سقف کاذب باید وزن پروفیل یا دِک هایی که انتخاب کنید (بار اضافی را که به سقف اصلی تحمیل می‌کند) کم باشد. به عبارت دیگر بیش از آن که وزن چوب پلاست مهم باشد، وزن زیرسازی پروفیل مهم است.

وزن چوب پلاست برای هر متر مربع

وزن برای هر متر مربع حدود 10 کیلوگرم است. این عدد استاندارد نیست، هر چقدر ضخامت بر حسب متر مربع بیشتر باشد وزن نیز بیشتر می‌شود.
اگر چوب پلاست را برای کفپوش انتخاب کنید هر مترمربع می تواند وزنی معادل 450 کیلوگرم را تحمل کند. بعد از انتخاب نوع چوب پلاست، باید از 48 ساعت قبل آن ها را به محل نصب انتقال داد. باید تعادل دمایی بین پروفیل های چوب پلاست و محیط ایجاد شود.

مشخصات فنی در زمان انتخاب چوب پلاست

قبل و زمان نصب چوب پلاست باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. رعایت این نکات در قسمت های مختلف فرق می کند.

 • برای زیرسازی چوب پلاست از قوطی های آهنی استفاده می شود که ابعاد آن 4*4 سانتی متر است.
 • در زمان شاسی کشی به فاصله حدود 40 سانتی‌متر از یکدیگر قرار می گیرند.
 • در زمان شاسی کشی باید به فاصله پروفیل ها دقت داشته باشید. به دلیل اینکه مانع انحنا و اعوجاج در پروفیل چوب پلاست می‌شود. بنابراین در هر مترمربع حدود 5 الی 6 کیلوگرم قوطی فولادی و حدود 7 تا 10 کیلوگرم کامپوزیت چوب پلاست استفاده می شود. این اعداد برای کفپوش و نما متغیر است.
 • در زمان نصب، محل را حتما با دریل سوراخ کنید و از سوراخ کردن سطح کار بپرهیزید. پیچ هایی که برای اتصال پروفیل ها به سطح زیرسازی شده استفاده می کنید باید گالوانیزه باشند.

 

البته فاصله عرضی و طولی هر پروفیل در زمان نصب نیز مهم است و باید به آن توجه کرد.

اگر بخواهیم وزن چوب معمولی را با وزن کامپوزیت چوب پلاست مقایسه کنیم باید گفت که وزن چوب پلاستیک بیشتر است. البته در مقابل وزن بیشتر، قیمت پایین‌تری نسبت به چوب معمولی دارد. در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است. بنابراین می توانید در مکان های مختلف به راحتی از آن استفاده کنید. در برابر نفوذ حشرات، قارچ و کپک نیز مقاومت بسیار بالایی دارد. در نتیجه یک انتخاب مناسب برای افرادی است که طرح چوب پلاست را دوست دارند.

 

وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد
وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد

ترکیبات چوب پلاست یا کامپوزیت چند سازه ای (wpc)

چوب پلاست با نام پلی وود (poly wood) نیز شناخته می‌شود. یک متریال چند سازه ای است که از دو ماده اولیه تشکیل می شود. ترکیب این دو ماده اولیه عبارت است از:

 1. چوب : از ضایعات چوب استفاده می شود. الیاف کشاورزی (گیاهانی مانند بامبو و ذرت و…) ضایعات کاغذ، آرد چوب و خاک چوب را می توان نام برد. به دلیل اینکه از ضایعات چوب استفاده می شود، دوستدار طبیعت و محیط زیست شناخته می شود.
 2.  پلیمر: ترموپلاست ها (گرما نرمی ها) را شامل می‌شود. از چهار نوع پلیمر استفاده می کنند:
 •  پلی اتیلن با چگالی بالا
 •  پلی اتیلن با چگالی پایین
 •  پلی پروپیلن ها
 •  پلی وینیل کلراید

ویژگی های مواد سازنده چوب پلاست

ویژگی مشترک این مواد این است که در دمای بالا ذوب می شوند. برای تهیه چوب پلاست هر دو ماده (چوب و پلیمر) را به نسبت مساوی ترکیب می کنند. به ترکیب ماده اولیه افزودنی های دیگری نیز اضافه می کنند. این مواد باعث افزایش خواص مکانیکی و فیزیکی مواد اولیه می‌شود. رقیق کننده ها، نرم کننده ها، چسبنده ها، رنگ و… را شامل می شود.

یکی از دلایلی که باعث افزایش وزن چوب پلاستیک نسبت به چوب طبیعی می‌شود این است که از ترکیب چند ماده متفاوت تولید می‌شود.

انواع چوب پلاست و وزن آن ها به شرح زیر می باشد:

 • دک کفپوش : 145*145 – وزن 3500 کیلوگرم
 •  دک پروفیل توپر : 68*24 – وزن 2500 کیلوگرم
 •  تایل موزاییک : 30*30 – وزن 2200 کیلوگرم
 •  تایل : 143*12 – وزن 2500 کیلوگرم
 •  دک توخالی : 93*24 – وزن 2220 کیلوگرم
 •  دک کفپوش توخالی : 140*24 – وزن 3400 کیلوگرم

 

البته چوب پلاست به دلیل مزایای فراوانی که دارد کفه ترازو را به طرف خود سنگین کرده است. وزن بیشتر آن نیز یک حسن محسوب می شود. بنابراین با خیال راحت می توانید چوب پلاست را انتخاب کنید و برای مدت طولانی از انتخاب خود رضایت داشته باشید.

 

 

وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد
وزن چوب پلاست و انواع آن با توجه به کاربرد
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button