فناوری ساخت محصولات چوب پلاست

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. فناوری ساخت محصولات چوب پلاست

فناوری ساخت محصولات چوب پلاست موضوعی است که به آن خواهیم پرداخت. کامپوزیت های چوب پلاست (WPC) مواد کامپوزیتی ساخته شده از الیاف چوب، آرد چوب و پلاستیک گرمانرم هستند.
علاوه بر فیبر چوب و پلاستیک، WPC ها حتی می توانند حاوی مواد مختلف پرکننده لیگنو سلولزی و یا مواد معدنی باشند.
متخصصان تجهیزات پلاستیکی چوبی فناوری های موجود را معرفی می کنند، محصولات چوب پلاست از جمله شکل های مختلفی از قالب: قالب اکستروژن، قالب تزریق، قالب گیری پرس و غیره.

فناوری ساخت محصولات چوب پلاست

فرآیند کامپوزیت های چوب پلاست به شرح زیر است:
خرد کردن ضایعات پلاستیک، خاک اره، نی و سایر مواد اولیه؛ مخلوط پودر چوب و پلاستیک؛
با توجه به استفاده از تجهیزات پردازش مختلف، روند خاص تغییرات متناظر را خواهد داشت.
در فرآیند شکل گیری تقسیم، این فرایند را می توان به دو نوع تقسیم کرد: یکی این است که مخلوط را درون اکسترودر قرار دهید تا ورق را از طریق قالب بیرون بریزید و سپس به اندازه و مشخصات مختلف صفحه بپیچید. مورد دیگر مخلوط کردن مواد در درب بازکن، بعد از پالایش، بعد از ورق، خرد کردن و سپس اکسترود کردن درون ورق است.

 

 فناوری ساخت چوب پلاست

ساخت محصولات چوب پلاست

 

فرآیند اکستروژن

در فرآیند اکستروژن، روش و تجهیزات شکل گیری مشابه مشخصات مشترک و فناوری پردازش ورق در پردازش پلاستیک است.

روش به شرح زیر است:

مواد مخلوط شده در اکسترودر قرار داده می شود و مشخصات یا صفحه با شکل متفاوت با قالب اکسترود می شود. اکسترودر را می توان به یک پیچ تک و پیچ دوقلو تقسیم کرد، با توجه به شرایط مختلف می توانید اکسترودر مختلف را انتخاب کنید.

نقطه ضعف اکسترودر دوقلو

اکسترودر دوقلو به دلیل قابلیت پردازش عالی و عملکرد بسیار بالا محبوبیت بیشتری دارد. اما اکسترودر دوقلو دارای یک نقطه ضعف بزرگ است، یعنی هزینه خرید یکبار سرمایه گذاری بیش از 23 برابر بیشتر از اکسترودر تک پیچ است.

فرآیند شکل گیری

نقش قالب در فرآیند شکل گیری بسیار مهم است، می توان گفت در فناوری پردازش چوب و پلاستیک، علاوه بر فناوری فرمول، قالب دومین فن آوری کلیدی است.
در فرآیند اکستروژن، اکستروژن از محصولات یا صفحات قالب می بایست خنک و نهایی شود. معمولاً نوع آن به خشک و مرطوب تقسیم می شود، همچنین می تواند دارای خنک کننده آب و خنک کننده هوا باشد.

میزان آرد چوب

اینکه کدام نوع کلیشه انتخاب شده است به شرایط محصول بستگی دارد. اگر میزان آرد چوب بالاتر از نسبت پلاستیک باشد، باید نوع خشک و فرم خنک کننده هوا انتخاب شود، در غیر این صورت باید نوع خنک کننده آب مرطوب انتخاب شود.
با این حال، از آنجا که فن آوری چوب پلاست نوعی جدید از پردازش و تشکیل فن آوری است، گاهی اوقات شکل های مختلفی نیاز به تعویض و استفاده متقابل دارند که بسته به شرایط و فن آوری خاص خود، قابل انعطاف انتخاب می شوند.

محصولات نهایی

محصولات نهایی (از جمله پروفایل ها ، صفحات) به طور کلی باید از یک دستگاه کششی عبور کرد تا بتواند به طور پایدار و مداوم تولید شود، به گونه ای که کل فرایند اکستروژن کامل شود.

فن آوری قالب سازی چند فرآیند دارد

در فن آوری قالب سازی چوب پلاست فوق، سه مسیر فرآیند بالغ وجود دارد که تقریباً مسیرهای فرآیند زیر را دنبال می کنند، که به شرح زیر معرفی می شوند:

فرآیند اکستروژن

فرآیند اکسترودر تک پیچ یا دو قلو، اکستروژن مداوم از هر طول از محصولات چوبی پلاستیکی. این فرآیند را می توان بیشتر به اکستروژن منفرد و دوجداره ترکیبی ماشینی تقسیم کرد که هدف آن همزمانی لایه ای از پلاستیک خالص در قسمت بیرونی محصولات چوب پلاست است که می توان برای موارد خاص از آن استفاده کرد (به عنوان مثال در حمام) استفاده از استخرها و جاهای دیگر در جلوگیری از لغزش نقش دارد.

فرایند فشار داغ

این فرآیند را می توان برای شکل دادن به محصولات چوب ناپیوسته از مشخصات خاص استفاده کرد و فرآیند پردازش شبیه به صفحه چگالی است.

فرآیند قالب گیری اکستروژن

اکسترودر ودستگاه نورد یا غلتک یک فرآیند اکسترود کردن و فشار دادن است. محصولات حاصل از این فرآیند عمدتاً بصورت تخته ای، طول ورق از فشار داغ طولانی تر است و خاصیت جامع ورق اکسترود شده بهتر از اکستروژن است. در حال حاضر تجهیزات اصلی مورد استفاده برای قالب گیری کامپوزیت چوب پلاست عبارتند از: اکسترودر تک پیچ ، اکسترودر دو پیچ، دستگاه نورد یا غلتک و تجهیزات پردازش پرس، قالب، همچنین به برخی تجهیزات کمکی نیز احتیاج دارند که از جمله آنها می توان به: پودر کننده، کمپرسور هوا، یخچال و سایر تجهیزات اشاره کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button