معایب چوب پلاست؛ یکی از مصالح مدرن در صنعت ساخت و ساز

معایب چوب پلاست نسبت به مزایای آن درصد بسیار کمی را شامل می شود. به دلیل افزایش تقاضای جوامع برای مسکن صنایع مختلف به تولید مصالح مورد نیاز پرداخته اند. برای ساخت یک ساختمان به مواد و مصالح متعددی نیاز است.
در زمان ساخت یک بنا دو هدف دنبال می شود.

 • هدف اول وضع نظارت و اجرای مقررات برای یک ساخت و ساز استاندارد است.
 • هدف دوم این است که حداقل آسیب به محیط طبیعی وارد شود.

 

انسان بزرگ شده با فناوری‌ های نوین سعی می کند در کمترین زمان بتواند یک سازه مقاوم را بنا کند.

 

صنعت ساختمان سازی با تکیه بر علوم جدید

صنعت ساختمان سازی با تکیه بر علوم جدید اقدام به ساخت مصالح مدرن کرده است. هدف از ساخت مصالح مدرن :

 • کاهش هزینه ها
 • رعایت و حتی بالا بردن استانداردهای ساخت و ساز است.

 

سرعت ساخت و ساز نیز در زمان اجرای پروژه مهم است. البته باید آسیب ها و پسماندهای ساختمانی کمتری در طبیعت رها شود.
مصالح نوین مانند انواع چوب پلاست، انواع بتن و سیمان های خود اصلاح کننده، پنل ها و دیوار های پیش ساخته را می توان نام برد. مهندسان در حوزه های مختلف ساخت و ساز تلاش می کنند عمر مفید تمام مصالح را افزایش دهند. البته باید به این نکته اشاره کرد که بالاخره عمر مفید تمام مصالح به پایان می‌رسد. پایان عمر مفید یکی از معایب چوب پلاست به شمار می آید.

چوب پلاست (wpc) یا پلی وود های کامپوزیتی

هیچکس نمی تواند محصولی را در صنعت ساختمان سازی معرفی کند که 100% مزایا را دارا باشد. در نتیجه نمی توان گفت که هیچ گونه عیب و نقصی در مصالح مدرن وجود ندارد.
در معرفی چوب پلاست نیز نمی توان این ادعا را کرد که کاملا بی نقص است. البته معایب چوب پلاست نسبت به مزایای آن بسیار ناچیز است. هدف از تولید مصالح نوین بیشتر کردن مزایا و کم کردن نقص های آن است.

 

آشنایی با معایب چوب پلاست
آشنایی با معایب چوب پلاست

 

ابتدا به معرفی چوب پلاست پرداخته و سپس معایب آن را بیان می کنیم. چوب پلاست یا پلی وود یکی از مصالح مدرن کامپوزیتی است. چوب پلاست با نام اختصاری wpc (wood plastic composite) شناخته می‌شود. از ترکیب دو ماده مختلف تشکیل می شود که هر دو جزو مواد ضایعاتی و مازاد هستند. به این دلیل به چوب پلاست دوستدار محیط زیست گفته می شود.

 • بخش اول از خاک اره، تراشه، تفاله، الیاف های کشاورزی، کاه، بامبو و… تهیه می شود.
 • بخش دوم ترموپلاست است که از ضایعات مواد پلاستیکی استفاده می کنند. پلی اتیلن با چگالی بالا و پایین، پلی پروپلین ها و pvc را شامل می‌شود.

 

آشنایی با معایب چوب پلاست

 • گفتیم که چوب پلاست معایب ناچیزی دارد اما این محصول به عنوان یک جایگزین برای چوب ساخته شده است. باید گفت که مواد به کار رفته شبیه به چوب طبیعی نیست.
 • دومین مورد از معایب چوب پلاست این است که این کامپوزیت ها مقاومت و استحکام چوب طبیعی را ندارند. ممکن است در برابر ضربه محکم یا ابزارآلات تیز دچار شکستگی یا خش شود.
 • چوب پلاست به صورت شاخه ای، الوار یا پروفیل تولید و نصب می شود. هر قسمتی که آسیب ببیند می توانید به راحتی آن را تعویض کنید. در مقابل چوب ساختار کلی و یک دستی دارد. اگر دچار ترک یا خش شد نمی توان آن را به راحتی برطرف یا تعویض کرد.
 • وزن زیاد سومین مورد از معایب چوب پلاست است. چوب پلاست نسبت به چوب طبیعی وزن بیشتری دارد. البته بهتر است به این نکته اشاره کنیم که در مقابل وزن زیاد، قیمت پایین تری نسبت به چوب طبیعی دارد.

 

آشنایی با معایب چوب پلاست
آشنایی با معایب چوب پلاست

 

معایب چوب پلاست

برخی افراد به صورت اغراق‌آمیز چوب پلاست را 100% ضد آب و رطوبت معرفی می‌ کنند. شاید این افراد فراموش کرده اند که بخشی از آن چوب است که آب را جذب می کند. البته جذب رطوبت در آن بسیار ناچیز است. جذب رطوبت را به عنوان یکی از معایب چوب پلاست معرفی می کنند. البته نباید فراموش کرد که چوب نیز رطوبت را به خود جذب می کند.

می توانید از چوب پلاست برای پوشش فضای باز استفاده کنید که یکی از مزایای مهم چوب پلاست به شمار می آید.

اگر در زمان نصب چوب پلاست فاصله استاندارد برای درز ها را رعایت کنید در زمان بارندگی رطوبت به راحتی خارج می شود. در مناطق پر بارش شیب بندی برای کف را رعایت کنید. در مناطقی که بارندگی فراوان است و آب راهی برای خروج ندارد از چوب پلاست استفاده نکنید.
رنگ پریدگی یکی دیگر از معایب چوب پلاست عنوان شده است. رنگ پریدگی در برابر اشعه uv، گرد و غبار، سایش و… ایجاد می شود. ممکن است به مرور زمان لکه ای در سطح ایجاد شود که نمای زیبای آن را از بین ببرد. ممکن است چوب پلاست بعد از طی کردن عمر مفید دچار پوسیدگی ‌شود.
.

مزایای نانو رزین برای چوب پلاست به شرح زیر می باشد:

 • سطح چوب پلاست را زیبا تر می کند.
 •  در دراز مدت از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.
 •  از چوب پلاست در برابر اشعه uv محافظت می کند.
 •  در صورت لکه می توانید به راحتی سطح را تمیز کنید.
 •  آبگریز است و مانع جذب آب به بافت چوبی آن می‌شود.
 •  در برابر نفوذ گرد و غبار، حشرات و… مقاومت آن را بالا می برد.

 

توجه داشته باشید که هیچ محصولی را نمی توان یافت که بی نقص باشد. افرادی که چوب پلاست را با چوب یا ترمو چوب مقایسه می کنند باید بدانند که این متریال ها نیز معایبی دارند. هدف اصلی از ساخت متریال های نوین این است که عمر مفید مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز ها را بالاتر ببرند.

 

آشنایی با معایب چوب پلاست
آشنایی با معایب چوب پلاست
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 23 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button