نماپوش چوب پلاست؛ نمایی مدرن به زیبایی چوب

نماپوش چوب پلاست یک نمای مدرن است که با متریال های نوین ساخته شده است. منظره و نمای بیرونی هر ساختمانی به مثابه لباس آن ساختمان است. اگر هر سازه ای نما نداشته باشد ظاهر زیبایی نخواهد داشت. هر چقدر دکوراسیون داخلی زیبا به نظر بیاید تاثیری در نمای بیرونی ندارد.
در اجرای نماپوش دو نکته مهم است. نمای بیرون معرف طراحی داخلی است. نمای بیرون ساختمان باعث زیباسازی فضای شهر می‌شود که بر بدنه شهر تاثیر دارد. از طرف دیگر هماهنگی با دیگر ساختمان‌ها از منظر شهرسازی نیز اهمیت دارد.

 

متریال های مورد استفاده در نمای ساختمان

امروزه متریال های بسیار متنوعی برای زیباسازی نمای بیرونی تولید می شوند. از متریال هایی مانند فلز، سنگ، سرامیک و … تا متریال های نوین و خلاقانه مانند چوب پلاست را می‌توان نام برد. یکی از جدیدترین متریال ها، نماپوش چوب پلاست است. ایده استفاده از نماپوش چوب پلاست از این منظر اهمیت دارد که زیبایی نمای چوب را به نمایش می گذارد.
چوب پلاست ظاهری بسیار مدرن به نمای ساختمان می‌بخشد. مقاومت آن از چوب بالاتر بوده و در شرایط آب و هوایی مختلف آسیب نمی بیند. قیمت این متریال نیز به مراتب ارزانتر از انواع چوب است.
نماپوش، پوششی است که بر روی دیوار خارجی ساختمان نصب می‌شود. یک یا تمام جهات ساختمان را می‌پوشاند. این موضوع به معمار، نحوه قرارگیری و نوع ساختمان وابسته است.

چوب پلاست یا پلی وود، Wood plastic composit

چوب پلاست یک ماده ترکیبی و چند سازه ای است که در دسته مواد کامپوزیتی قرار دارد. با نام Wood plastic composit شناخته می شود. البته با نام پلی وود (polywood) نیز می شناسند. پوشش چوب پلاست یا به طور کلی متریال چوب پلاست از ترکیب دو ماده تشکیل شده است.

 

مزایای نماپوش چوب پلاست
مزایای نماپوش چوب پلاست

 

ماده اول شامل براده و خاک اره است که از مازاد محصولات چوبی در کارگاه های نجاری به دست می آید. متریال دوم پلاستیک است که از ضایعات مواد پلاستیکی مانند بطری ها و ظروف استفاده می‌کنند. چسبنده ها، فوم، رنگ، روان کننده و… را به دو ماده اضافه می کنند که باعث استحکام مواد می شوند.

چوب پلاست با روش های مختلفی مانند اکسترود، پالتروژن، قالب گیری، تزریقی و… تولید می شود.

مقدمات و نحوه اجرای شاسی نماپوش چوب پلاست

اولین نکته برای اجرای نما این است که تمام عملیات ساختمان سازی به پایان رسیده باشد. سطح زیر نماپوش چوب پلاست باید کاملاً صاف و شاقول شده باشد. 24 تا 48 ساعت قبل از نصب نماپوش پروفیل های چوب پلاست را در محل ساختمان قرار دهید تا هم دمای محیط شود. محلی که پروفیل ها را قرار می دهید صاف و تراز باشد تا هیچگونه تاب و انحنا در بدنه پروفیل ایجاد نشود. در محلی که خشک است و گردش هوا در جریان دارد قرار دهید.

مراحل اجرا به شرح زیر می باشد:

 • بر روی نمای ساختمان که صاف و مسطح شده است زیر سازی و شاسی کشی انجام می شود.
 • برای زیرسازی از متریال های فلزی گالوانیزه شده استفاده می کنند. قوطی ها ضد زنگ و آبکاری شده هستند.

توجه داشته باشید که ابتدا باید شاسی کشی زیر را انجام داد.

 

 • سپس قوطی های ضد زنگ را بر روی نما با استفاده از پیچ و رولپلاک محکم می کنند. این عمل باعث ثبات پروفیل نماپوش چوب پلاست می ‌شود.

 

هرچه قوطی ها سبک‌تر باشند زیرسازی مقاوم تر خواهد بود. همچنین تحمل بار، برای سازه کمتر می‌شود.

 • ابعاد استاندارد قوطی ها 40*40 میلیمتر می باشد. البته از مکانی به مکان دیگر و با توجه به نظر معمار متغیر می باشد.
 • در زمان اجرا باید قوطی ها به گونه ای قرار گیرند که پروفیل چوب پلاست عمود بر قوطی های فلزی باشند. یعنی اگر طرح پروفیل چوب پلاست به صورت افقی قرار بگیرد قوطی باید عمود بر روی نمای ساختمان نصب شود.

نحوه نصب بر روی دیوار به دو صورت است:

 • بر روی اسکلت فلزی محیط قرار بگیرد.
 •  با رول بولت و پلیت، قوطی ها به سطح دیوار سیمانی متصل شوند.
 • قوطی ها به فاصله حداکثر 44 سانتی متر از یکدیگر نصب می شوند.
 • تمام پیچ و رول ها باید گالوانیزه شده باشند.

 

برای پیشگیری از تغییر حالت در اسکلت اصلی، با فاصله 100 سانتیمتر قوطی ها قرار می‌گیرند.

 

مزایای نماپوش چوب پلاست
مزایای نماپوش چوب پلاست

 

رعایت اصول نصب نما پوش چوب پلاست

 •  در مکان هایی که آب خارج نمی شود چوب پلاست نصب نشود. به دلیل اینکه قسمتی از بافت اصلی این نماپوش از چوب است.
 • پروفیل های چوب پلاست را بر اساس طرح و ابعاد دلخواه برش بزنید.
 • بین هر پروفیل باید فاصله ای وجود داشته باشد که از استانداردهای الزامی در زمان نصب نماپوش است. رعایت استاندارد ها به دلیل انبساط هایی است که در طول و عرض پروفیل ها در شرایط آب و هوایی مختلف ایجاد می‌شود. فاصله بین آن ها باید 1 تا 7 میلیمتر باشد که فاصله عرضی محسوب می‌شود.
 • فاصله بین راس هر پروفیل 3 تا 6 میلیمتر است. دو سر هر شاخه پروفیل، قوطی ها باید فیکس شود که با پیچ های استیل یا گالوانیزه انجام می‌شود. ابتدا جای پیچ را با دریل سوراخ کرده و سپس پیچ را نصب می کنند. پروفیل ها به کمک بست هایی که کلیپس نام دارند به زیرسازی نما اتصال داده می‌شوند. استفاده از کلیپس این امکان را فراهم می‌کند که اگر هر شاخه ای دچار خرابی شد بتوان آن را بیرون آورده و جایگزین کرد.
 • اندازه شیب برای کف زیرسازی شده حدود 1% است. قوطی های فلزی نیز در جهت شیب بستر ساختمان نصب می‌شوند تا آب جاری به راحتی خارج شود.

انواع پروفیل چوب پلاست برای ساخت نمای مدرن

 

 • پروفیل صیقلی : سطح آن کاملا براق بوده و هیچ طرحی بر روی آن وجود ندارد. برای نما، کف، سقف و… قابل استفاده می باشد.
 •  پروفیل طرح چوب : برای نمای سقف کاذب و نمای بیرون کاربرد دارد. البته برای کف مناسب نیست، زیرا در اثر تماس و سایش زیاد طرح آن از بین می رود.
 •  پروفیل برس خورده : این نوع پروفیل چوب پلاست سطحی برس خورده و زبر دارد که مانع لغزش می ‌شود. برای کف و اطراف استخر مناسب است.
 •  پروفیل سمباده زده : سطح آن سمباده زده می شود، در نتیجه سطح آن براق نیست و بافت آن شبیه چوب طبیعی است. نسبت به انواع دیگر قیمت ارزان‌تری دارد، اما برای نماپوش چوب پلاست کاربرد زیادی ندارد.

 

 

مزایای نماپوش چوب پلاست
مزایای نماپوش چوب پلاست

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button