محوطه سازي باغ رستوران چگونه است؟

محوطه سازي باغ رستوران مسئله مهمي در جلب توجه مشتري و كسب رضايت آنها است. براي اينكه بدانيم محوطه سازي یک باغ رستوران چگونه است؟ ابتدا بايد يك تيم حرفه اي متخصص داشته باشیم. هر رستوراني براي محوطه سازي خود، نياز دارد كه فضاي كافي داشته باشد تا طراحان بتوانند بهترين طرح را براي محيط پيشنهاد دهند.کارفرما بر اساس انتخاب مكان رستوران، شرايط رستوران، نوع غذا و سبك ارائه آن و لزوم داشتن محوطه باغ، در مورد محوطه سازی باغ رستوران سرمایه گذاری کند.

يك تيم طراحي با توجه به فضاي رستوران، بهترين نقشه را پيشنهاد مي دهد و براساس پلان مورد نظر، مسئول رستوران، سبك و سليقه خود را پياده می كند. در محوطه سازي  ، طراح بايد خلاقانه ترين المان ها را پيشنهاد بدهد. هر سبكي براي طراحي انتخاب شود، در انتخاب كليه بخش هاي طراحي تاثير مي گذارد. مثلا رنگ آمیزی، ديوار ، سقف، چيدمان مبلمان ها، میز و صندلی ها، روشنايي و هر اكسسوري كه در محوطه سازي نياز است در همان قالب قرار مي گيرد. هر چه كيفيت طراحي و امكاناتي كه در محوطه سازي استفاده مي شود بالاتر باشد تاثير آن بر مشتري بيشتر خواهد بود.

محوطه سازي ، باغ رستوران
محوطه سازي ، باغ رستوران

 

 محوطه سازی باغ رستوران

فرض بگيريد كه تابستان است و مهمانان رستوران قصد دارند، از محوطه باغ رستوران براي صرف غذا استفاده كنند. اگر محوطه سازي  به زيبايي طراحي شده باشد، مشتري هنگام صرف غذا، احساس لذت و آرامش بیشتری نیز خواهد داشت. بنابراین افزودن يك محوطه باغ به رستوران در ارتقا ظاهر رستوران بسيار تاثير گذار است.

وقتي در محوطه سازي باغ رستورانی که از گياهان استفاده می شود، تاثير رواني مثبتی بر مشتري دارد و پرسنل رستوران نيز از فضا لذت مي برند و بهتر كار مي كنند.

سبک های طراحی در محوطه سازی باغ

رستوران ها بايد بر اساس نوع غذايي كه سرو مي كنند، طرحي را پيشنهاد بدهند. طراحي رستوران با نوع غذا بايد همخواني داشته باشد. مثلا غذاي آسيايي، استفاده از المان هاي آسيايي را مي طلبد. اين هماهنگي مي تواند نظر مشتري را جلب كند و طعم غذا در ذهن مشتری ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

در اينجا چند سبك طراحي براي محوطه سازي باغ رستوران  به شما معرفي مي كنيم:

طراحي سنتي

سبك طراحی در محوطه سازي یک باغ رستوراني كه سبك سنتي دارد، بايد بازگو كننده معماري قديم ايراني باشد. رستوراني كه غذای سنتی سرو مي كند، در طراحي و فضاي رستوران از چوب و رنگ هاي اصيل ايراني، ديوارهاي آجري و گياهان متناسب با اقليم ايران استفاده مي كند.

طراحي كلاسيك

يك رستوران لوكس و لاكچري، طراحي فضاي داخل و محوطه سازي آن بسيار اهميت دارد. كليه امكانات و تجهيزات بايد با جدیدترین تكنولوژي و طرح آماده شود. در رستوران هايي با طراحي كلاسيك، نورپردازي بيشتري لازم است.  بخش هاي مختلف رستوران باید با نور از همديگر جدا شوند.

در طراحي كلاسيك بايد مواردي كه نشان دهنده كلاسيك بودن محيط است در رستوران استفاده شود. مثلا نقاشي ها، گچبري ها، رنگ ها، ستون ها و سرستون ها، سقف هاي متفاوت و كار شده و تقسيم بندي هر فضا و طراحي كف رستوران متناسب با فضا باشد. در محوطه سازي باغ رستوران به سبك كلاسيك ، معمولا از رنگ هاي خنثي و گرم كه حالت اشرافي دارند، استفاده مي شود.

محوطه سازي ، باغ رستوران
محوطه سازي ، باغ رستوران

 

 سبك مدرن در محوطه سازي باغ رستوران

سبك مدرن با اينكه طراحي ساده دارد، ولي از اصول زيبايي شناختي نيز پيروي مي كند. اين سبك بر اساس سليقه كارفرما و مشتري ارائه مي شود. سبك مدرن در محوطه سازی بين سادگي، رنگ، نور و ساير امكانات، ارتباط برقرار مي كند. در اين سبك براي بزرگ نشان دادن فضا، معمولا از رنگ هاي روشن، زياد استفاده مي شود. با بکار بردن اين سبك تفاوت را در دكوراسيون مشاهده خواهيم كرد.

محوطه سازي ، باغ رستوران
محوطه سازي ، باغ رستوران

هزینه ها در طراحی محوطه سازی

كارفرما در محوطه سازي باغ رستوران، هزينه هايي را متحمل مي شود كه اين هزينه ها براساس كيفيت كار متفاوت است. سبك طرح استفاده شده و فضايي كه طراحي و اجرا مي شود، مي تواند هزينه محوطه سازي را تحت تاثير قرار دهد. از جمله هزينه هايي كه در ساخت و اجراي محوطه سازي باغ رستوران مي توان برشمرد، شامل موارد زير است:

-موقعيت جغرافيايي كه رستوران در آن ساخته مي شود.

– طراحي نقشه براي محوطه سازي

– هزينه طراحي براي فضاي خارجي رستوران

-هزينه دكوراسيون داخل رستوران

– فضاي سبز مورد استفاده در محوطه باغ

– تاسيسات و وسايل مكانيكي مورد نياز در اكسسوري هاي استفاده شده در باغ

-كليه امكانات براي نورپردازي در محوطه

– بكار بردن آب و ايجاد فضاهايي براي المان آب در محوطه مانند آبشارها و جويبارها و غيره

-بكارگيري ارگونومي انساني براي استفاده از محوطه باغ

– طراحي و تجهيز آشپزخانه

– طراحي و تجهيز مكان لازم براي سردخانه  زير صفر و بالاي صفر در آشپزخانه

-هزينه براي نقل و انتقال غذا و پرسنل در رستوران در صورت لزوم

– فضايي براي تجهيز و نگهداري غذا و اقلام مصرفي

محوطه سازي ، باغ رستوران
محوطه سازي ، باغ رستوران

 

5 روش برای بهتر شدن محوطه باغ رستوران

براي محوطه سازي در یک باغ رستوران، چندين مسئله بايد مورد توجه قرار گيرد:

1- مردم وقتي در فضاي باز رستوران هستند چه احساسي بايد داشته باشند.؟

اگر مردم بخواهند بيشتر در فضاي رستوران باشند، مي توان از گياهان بيشتري در محيط استفاده كرد. اين كار حس صميميت و دنج بودن را به مشتري مي دهند. مردم معمولا دوست دارند موقع غذا خوردن در بيرون از خانه، پشت به فضاي بيرون رستوران باشند كه گياهان اين محيط حفاظت شده و آرامش بخش را به مشتري مي دهند.

2-گياهان انتخاب شده براساس ميزان نياز به نور و آب دسته بندي شوند.

در انتخاب گياهان فصل ها را در نظر بگيريد. مرتبا گياهان داخل و خارج رستوران و محوطه را جابجا كنيد. حتي مي توان از گياهان مصنوعي در بين گياهان طبيعي استفاده كرد كه تركيب زيبايي به محيط مي دهند.

3-رسیدگی در محوطه سازی

در محوطه سازي، براي اينكه هميشه فضايي زيبا و دلنشين در باغ رستوران داشته باشيم، رسيدگي و نگهداري ضروري است. اگر وقت آبياري روزانه را نداريد، لازم است، سيستم آبياري تعبيه شود تا به طور خودكار آبياري را انجام دهد.

4-کاشت گل و گیاه در محوطه سازی

محوطه سازي باغ رستوران با كمك گلها و گياهاني كه در زمين كاشته مي شود، زيباتر مي شود. گياهان بايد در اندازه هاي بلند، كوتاه و متوسط باشند و حتي براي طراحي از شاخه و گل هاي خشك شده و بريده شده نيز مي توان استفاده كرد. از گياهان رونده طبيعي و مصنوعي بر روي ديوارهايي كه خرابي دارد يا زيبا نيست مي توان استفاده كرد.

5-نورپردازی

بكار بردن نور كم و زياد در كنار درختان كوتاه و بلند مي تواند تفاوت فضا ايجاد کند و يا با كمك نور مي توان مسير رفت و آمد بين گياهان را نشان داد. نورپردازي بايد بر اساس زمان سرو غذا در طول روز تنظيم شود. همچنین چيدمان ميز و صندلي ها را در نظر بگيريد و براساس آن نورپردازي كنيد.

برای مشاوره و طراحی محوطه باغ رستوران خود می توانید از همکاران ما در شرکت دنیزوود و هوم زود کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button