تاريخچه ترمووود چيست؟

ترمووود يكي از روش هاي حرارت دادن به چوب است. حرارت دادن به چوب به منظور مراقبت بيشتر از آن از دهه 1930 در آلمان شروع شده است. بعد از آن در دهه  هاي  1940 وارد بازار آمريكا شد. در اين دوران تا دهه 1960 مطالعات علمي در زمينه بهتر شدن مقاومت چوب با حرارت دادن منتشر شد. در اين تحقيقات به مرور موفق ترين پروسه پيشنهادي در خصوص مقاومت چوب، روش ترمووود معرفي شد. با بررسي تاريخچه ترمووود متوجه  خواهيم  شد كه در سال 1997 اين روش پيشنهادي به عنوان بهترين روش انتخابي محسوب مي شود. با بررسي بيشتر، به اين سوال كه تاريخچه ترمووود چيست؟ پاسخ  خواهيم  داد.

تاريخچه ، ترمووود
تاريخچه ، ترمووود

محصولات ارائه شده از ترمووود

با ترمووود ميتوان عملكرد چوب را بهتر كرد. در روش ترمووود، از مواد شيميايي براي بهتر شدن چوب استفاده نمي كنند. در بررسي روش هاي بهبود عملكرد چوب، روش ترمووود، طرفداران بيشتري دارد. حرارت دادن يك روش جايگزين، براي محافظت كردن از چوب است و قابليت استفاده چوب را در انواع محصولات زياد مي كند. از جمله استفاده هاي ترمووود در تاريخچه ترمووود، بكارگيري آن در كابينت آشپزخانه، اتاقك سونا، سقف ها، نماي داخلي و خارجي ساختمان، فضاي استخرها است.

از مزاياي ترمووود، بالا بردن مقاومت چوب در برابر رطوبت و حرارت و جلوگيري از پوسيدگي است كه از نظر كاربردي اين موارد بسيار اهميت دارند. استفاده از ترمووود در شرايط آب و هواي گرم و مرطوب بسيار مناسب است. ترمووود در مقابل رطوبت و رنگ آميزي هاي جديد مقاومت دارد. اين محصول به دليل ساختار و تركيبات شيميايي و سلولي آن با ساير محصولات چوبي متفاوت است.

با بررسي تاريخچه ترمووود به اين نكته پي مي بريم كه هر چوبي را نمي توان با روش ترمووود مورد استفاده قرار داد. مثلا براي تهيه ترمووود، چوب درختان برگ سوزني نسبت به درختان با برگ پهن، نيازمند فرايند سخت تر و پيچيده تري است. هر چه كيفيت چوب استفاده شده بيشتر باشد، با انجام فرايند ترموود، محصول مرغوب تري ارائه مي شود.

تاريخچه ، ترمووود
تاريخچه ، ترمووود

فرايند تهيه چوب ترمووود

برای تهیه چوب ترمووود، چوب را با كنترل دقيق، تحت حرارت  بيش  از 180 درجه سانتيگراد قرار مي دهند. اين فرايند بدون اكسيژن انجام مي شود. چنین شرایطی باعث تغييرات شيميايي در ساختار سلولي و اجزا و ديواره هاي چوب مي شود. اين تغييرات روي ليگنين، سلولز و همي سلولز درون چوب اتفاق مي افتد. اين مراحل در نهايت  منجر به اصلاح چوب مي شود و دوام آن را زياد مي كند.

وقتي اكسيژن در اين شرايط نباشد، چوب در برابر حرارت مقاومت از خود نشان مي دهد. اين مراحل با فناوري هاي پيشرفت و مواد رسانا از  قبيل  گاز نيتروژن، بخار و روغن داغ انجام مي شود. در بررسي تاريخچه ترمووود، معلوم مي شود كه در گذشته اين فرايند، با كمك تكنولوژي پيشرفته و با رويكرد اصلاح چوب براي تهيه كاغذ انجام مي شده است.

در بررسي تاريخچه ترمووود، پنج فرايند مختلف براي تقويت چوب با كمك حرارت داريم. از جمله اين  فرايندها  براي تهيه ترمووود:

 • فرايند چوب مرغوب در فنلاند
 • فرايند رتيفيكاسيون يا چوب با قابليت هاي جديد
 • لس بويس پردو در فرانسه
 • فرايند پلاتو در هلند
 • روش حرارتي با روغن در آلمان
تاريخچه ، ترمووود
تاريخچه ، ترمووود

ویژگی های چوب ترمووود

در تاريخچه ترمووود، لازم است كه مزيت هاي ترمووود را نيز بررسي كنيم. يكي از مزيت هاي اصلي اين محصول اين است كه چوب نرم در اين فرايند، مقاومت بالاتري دارد. اين محصول با محيط زيست سازگاري دارد. طبق استانداردهاي اروپايي، چوب هاي نرم بادوام، در كلاس 1-3 قرار مي گيرد.

البته مشكل بزرگ چوب نرمي كه با اين فرايند بدست مي آيد اين است كه، در برابر خم شدن در دماي بالاي 30 درجه، مقاومت كمتري دارد.

اين محصول به دليل تجزيه تركيبات شيميايي آن ممكن است خواص ضد باكتريايي آن كم شود. به علاوه ترمووود، ممكن است تا 90 درصد تورم پيدا كند. رنگ چوب در اين محصول به مرور تيره مي شود. البته در بررسي تاريخچه ترموود، مشخص مي شود كه عمليات حرارتي بر روي همه چوب ها قابل انجام است.

يكي از ويژگيهاي بارز اين محصول در تاريخچه ترمووود، ورود به صنعت گيتار سازي است. اين محصول مي تواند در برابر تاب برداشتن و ترك خوردگي در اثر رطوبت مقاومت داشته باشد و براي گيتار سازي مناسب است.

شرکت های تولید کننده این محصول

در كشور آمريكا بزرگترين توليد كننده ترمووود و اصلاح اساسي آن، شركت وست وود است. اين شركت از سال 2007 اولين توليد كننده ترمووود با حرارت است. در اروپا توليد چوب هاي اصلاح شده در اثر حرارت در مقياس وسيع، در شركت استوني انجام مي شد.

در اواخر دهه 1990 سه شركت توليد كننده به نام برنستول اويو، تري تيمبر اويو و ها سرو ايجاد شد. اين سه شركت به طور عمده محصولات چوب حرارت ديده خود را براي ساخت سونا وارد بازار فنلاند كردند. بعد از آن روي كفپوش هاي داخلي ساختمان ها تمركز كردند. برنستول در زمينه چوب هاي سخت تخصص داشت و تري تيمبر در زمينه چوب هاي نرم كار مي كرد.

با بررسي تاريخچه ترمووود، برنستول و تري تيمبر با هم ادغام شده و تبديل به بزرگترين توليد كننده چوب اصلاح شده در اثر حرارت، در دنيا شدند. از اين زمان، توليد اين شركتها براي تهيه سونا از حالت سنتي خود خارج شد و به توليد براي تراس ها و سايدينگ پرداختند. به مرور توليد اين محصول طرفداران بيشتري پيدا كرد. شركت ها سرو  بازار سوناي فنلاند را در دست گرفت و شركت ترموري را تاسيس كرد و چوب ترمووود را به اروپا و ژاپن صادر نمود. امروزه برند ترموري به عنوان بهترين محصول در اين مناطق شناخته شده است.

در سال 2012، شركت برنستول در آمريكا شعبه اي به نام ترموري آمريكايي تاسيس كرد و بازار محصولات خود را گسترش داد. امروزه اين شركت در آمريكا و كانادا برند خود را به خوبي تثبيت كرده است. شركت برنستول به بيش از 55  كشور جهان ارسال محصول دارد.

تاريخچه ، ترمووود
تاريخچه ، ترمووود

آینده این محصول

شركت هاي زيادي سعي دارند وارد اين بازار شوند. ولي مانع زيادي براي بهبود چوب هاي سخت در اثر حرارت وجود دارد. براي اين كار بايد تجهيزات كافي داشت كه بسيار گران است.علاوه بر اين براي تهيه ترمووود نيازمند دانش لازم و شناخت فناوري اين حوزه است. براي خشك كردن چوب، ميزان حرارت لازم براي چوب، تغيير رنگ،شكنندگي و نداشتن تجهيزات كافي، مشكلات بزرگي در اين زمينه است.

متاسفانه  بسياري از توليد كنندگان جديد اين بازار با شكست مواجه مي شوند. از سال 2018 برنستول، شركت ترموري ها سرو را خريداري كرده و تبديل به قدرت برتر اين بازار در زمينه توليد ترمووود شده است.

با آخرين تحقيقاتي كه در مورد فرايند تهيه ترمووود تحت حرارت، در تاريخچه ترمووود وجود دارد، به اين نتيجه رسيدند كه:

 • وقتي چوب را تحت حرارت قرار مي دهند، نيازي نيست كه آن را رنگ آميزي كنند.
 • رنگ آميزي در حين عمليات، مقاومت و دوام چوب را بالا نمي برد.
 • واكنش هايي كه در تغيير رنگ چوب تاثير دارند با واكنش هاي مقاومت چوب متفاوت است.
 • همه چوب هاي قهوه اي براي ورود به فرايند اصلاح حرارتي مناسب نيستند.
 • تا به امروز تنها شركت وست وود است كه با فناوري پيشرفته خود، توانسته تغييراتي را در فرايند اصلاح چوب انجام دهد.
 • ترمووود بدست آمده از شركت وست وود در حال حاضر بهترين چوب از نظر دوام و مقاومت در اين صنعت شناخته شده است.

برای طراحی و اجرای پروژه های روف گاردن ، محوطه و انواع ویلاهای پیش ساخته، همراه با محوطه سازی لوکس می توانید به متخصصان ما در شرکت دنیزوود و شرکت هوم زود در ارتباط باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button