تاريخچه چوب پلاست چيست؟

با مرور تاريخچه چوب پلاست متوجه مي شويم چوب پلاست يكي از محصولات جديد در عرصه ساختمان سازي است. در گذشته  اين محصول ناشناخته بوده است. چند سال گذشته اين محصول در صنعت خودرو سازي مورد استفاده قرار مي گرفت. با گذر زمان چوب پلاست، توجه توليد كنندگان محصولات پلاستيكي و چوبي را به خود جلب كرد. زيرا اين محصول از تركيب مواد طبيعي و مصنوعي با هم تهيه مي شود. در ادامه بررسي مي كنيم كه تاريخچه چوب پلاست چيست؟

 

تاريخچه ، چوب پلاست
تاريخچه ، چوب پلاست

 تاریخچه چوب پلاست

در بررسي تاريخچه چوب پلاست، بسياري از توليد كنندگان مواد خام طبيعي، هميشه با رطوبت پذيري محصول مشكل داشتند. محصولاتي كه آنها تهيه مي كردند در سرما و گرما مقاومت كمتري داشت. بنابراين به فكر محصولي افتادند كه در عين حال كه ارزان و سبك باشد، معايب محصولات قبلي را هم نداشته باشد. با توليد چوب پلاست و شناخت مصرف كنندگان با اين محصول، تقاضاها روز به روز افزايش  يافت.

تعریف چوب پلاست

چوب پلاست يك كامپوزيت است كه از چوب و ترمو پلاستيك ساخته شده است. براي ساخت اين محصول دهه ها تحقيق انجام شد. در نهايت محققان يك محصول با كيفيت معرفي كردند. امروزه اين ماده براي مردم جديد است و هنوز قابليت هاي آن به طور كامل شناخته نشده است. با اين حال، صنعت چوب پلاست در سراسر جهان از آمريكاي شمالي تا اروپا و آسيا بسيار مورد توجه قرار گرفته است. در زير گوشه اي از تاريخچه چوب پلاست را بيان مي كنيم.

در ابتدا چوب پلاست از تراشه هاي چوب و چوب هاي بازيافتي و يا آرد چوب به صورت ترموپلاستيك شده، تهيه مي شد. اين محصول را براي پركردن منافذ ساختماني استفاده مي كردند.

ترموپلاستيك يعني حرارت دادن به محصول، تا اندازه اي كه قابليت ارتجاعي پيدا كند. اين محصول در مقايسه با ساير محصولات تقويت كننده سازه ها و پركننده منافذ ساختمان ها، مزاياي بيشتري دارد. از جمله مزاياي چوب پلاست، سبك بودن، قدرت سايش بالا، تجديد پذير بودن و كم هزينه بودن آن است. علاوه بر اين در هر جايي كه استفاده مي شود، با وزن كم خود، مي تواند پايداري سازه را زياد كند.بهره گیری از این محصول در صنعت ساختمان و ویلا سازی بسیار پرکاربرد است.

 

تاريخچه ، چوب پلاست
تاريخچه ، چوب پلاست

اولين كارخانه هاي توليدي

در اوايل دهه 1990 شركت تكنولوژي بازيافت در تگزاس آمريكا وجود داشت. اين شركت به نام موبيل كميكال در ايالت ويرجينيا دست به توليد چوب پلاست امروزي برگرفته از پلاستيك و الياف چوب طبيعي خميري شكل كرد.

با مرور تاريخچه چوب پلاست متوجه مي شويم كه در گذشته، چوب پلاست ها بيشتر در زمينه كفپوش در آمريكا مورد استفاده قرار مي گرفت. اين محصول در اين زمينه، سهم بزرگي از بازار مصرفي را پوشش مي داد. به مرور زمان با تنوع محصول از نظر ظاهر و مواد آن در انواع پروفيل هاي به كار رفته در پنجره مورد استفاده قرار گرفت.

بعدها اين شركت استفاده از اين محصول را گسترش داد. اين شركت پلي پروپيلن را با 50 درصد آرد چوب مخلوط مي كرد. سپس با تحت فشار قراردادن، يك ورق مسطح چوب پلاست تهيه مي شد. بعد از آن در قالب هاي مختلفي قرار مي دادند و در قسمت هاي مختلف خودرو مورد استفاده قرار مي گرفت. اين كاربري ها اولين استفاده از چوب پلاست در ايالات متحده بود.

در اين دهه، شركت استراندكس، چوب پلاستي توليد كرد كه نياز به شكل دهي و فرايندهاي خاص شيميايي روي آن نبود. اين محصول بر اساس فرمت PVC قاب درب و پنجره ساخته شد و به مرور ساير توليدكنندگان نيز به همين روش چوب پلاست تهيه كردند.

 

تاريخچه ، چوب پلاست
تاريخچه ، چوب پلاست

دهه 90 و چوب پلاست

تاريخچه چوب پلاست از سال 1980 شروع مي شود. تا سال 1980 در استفاده از چوب پلاست، محدوديت وجود داشت. زيرا اين محصول در صنايع چوب نا آشنا بود. علاوه بر آن كارخانه هايي كه اين محصول را تهيه مي كردند و تجهيزات آن را داشتند، تعدادشان بسيار كم بود. همچنين وجود تجهيزات كافي براي تهيه چوب پلاست كه بتوان در ابعاد و اندازه هاي مختلف آن را تهيه كرد، در گذشته كم بود.

اين محصول در سال 1983 اولين بار به صورت آزمايشي در داخل خودرو مورد استفاده قرار گرفت. در اين دوره شركت امريكن وود استوك تجهيزات داخل خودرو را با كمك فناوري اكستروژن ايتاليايي از چوب پلاست ساختند.

اوايل دهه 1990، با بوجود آمدن فناوري پيشرفته بازيافت مواد طبيعي از محيط زيست، شركت ها در زمينه ساخت چوب پلاست فعاليت جديدي كردند. مثلا شركت آئرت توانست كه ورق هاي جامدي از 50 درصد الياف چوب بازيافت شده و پلي اتيلن تهيه كند، كه در نهايت نوع جديدي از چوب پلاست درست شد.

در آن زمان از اين محصول براي تخته هاي عرشه كشتي، الوارها، ميزهاي پينگ پنگ و كفپوش هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي گرفت. البته با كمي تفاوت در محتويات اين محصول، توانستند محصولي شبيه پروفيل هاي مورد استفاده در پنجره نيز تهيه كنند. امروزه بازار اين محصول توسعه زيادي يافته است و همچنان در حال رشد است. در تاريخچه چوب پلاست اين دوره نقطه عطف محسوب مي شود.

 سال 1991 كنفرانس بين المللي در ويسكانسين آمريكا برگزار شد كه شركت ها، در خصوص تركيب كامپوزيت هاي پلاستيكي با الياف چوب طبيعي تبادل نظر كردند. در اين كنفرانس متخصصان صنايع پلاستيك سازي و چوب در مورد همكاري در اين خصوص، اطلاعات خود را به اشتراك گذاشتند. در تاريخچه چوب پلاست، رونق اصلي از سال 1995 بوده است.

تاريخچه ، چوب پلاست
تاريخچه ، چوب پلاست

آينده اين محصول

در سال 1996 چندين شركت آمريكايي نيز محصولي از الياف طبيعي و پلاستيك به صورت فشرده و تحت حرارت قرار گرفته، استفاده كردند. به مرور توليد اين محصول افزايش يافت و توليد كنندگان و مشتريان زيادي در بازار پيدا شد.

 توليد چوب پلاست از 50000 تن در سال 1996 به 600000 تن در سال 2003 رسيد. فقط در بازار آمريكا توليد اين محصول به 3/1 ميليون تن در سال 2015 رسيده است. آمريكا حدود 48 درصد از سهم بازار جهاني چوب پلاست را به عهده دارد. كشورهايي مانند چين و اروپا با 33 درصد و 9 درصد در رتبه هاي بعدي قرار مي گيرند. بيشترين كاربرد چوب پلاست در صنعت ساختمان سازي و نماي ساختمان، عرشه كشتي ها، نرده ها و بعد در دكوراسيون داخلي و مبلمان ها است.

با مرور تاريخچه چوب پلاست، پيش بيني مي شود كه تقاضا براي چوب پلاست بيشتر از پلاستيك و فلز خواهد شد. زيرا اين محصول، با محيط زيست سازگاري دارد و نصب و كاربري آن هزينه اي كمتري دارد و در صنايع ساختمان سازي بيشتر استفاده خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button