گابيون چيست؟

گابيون در زبان ايتاليايي به معني قفس بزرگ است. در اصل گابيون، استوانه يا جعبه اي پر شده از سنگ، قلوه سنگ، بتن يا گاهي شن و ماسه و خاك است. اين سازه در مهندسي عمران، راهسازي، موارد نظامي و محوطه سازي كاربرد دارد. براي پاسخ به سوال گابيون چيست؟ در ادامه توضيحاتي ارائه مي دهيم.

اين سازه را به صورت نرده و يا ديوار نيز بكار مي برند. كاربري اصلي اين سازه براي جلوگيري از خراب شدن ديوار خاكي است. امروزه استفاده از اين سازه بيشتر حالت تزئيني دارد.

گابيون
گابيون

تاريخچه

اولين بار اين محصول در صنايع نظامي مورد استفاده قرار گرفت. در گذشته اين سازه نقش محافظت كننده داشته است و از گل و سنگ پر مي شد. در مصر قديم، گابيون را به عنوان سد در مقابل طغيان رودخانه استفاده مي كردند. امروزه اين سازه را با تركيب تكنولوژي و مواد و مصالح جديد در سبك هاي مدرن  مورد استفاده قرار مي دهند.

از نام هاي ديگر اين سازه، تور سنگ و سله اندازي است. گاهي تورهاي سيمي را از سنگ ها و قلوه سنگ پر مي كردند كه به آن خشكه چيني مي گويند. اين كار براي جلوگيري از ريزش خاك مورد استفاده قرار مي گرفت.

از جمله كاربرد  اين سازه، مي توان به موارد زير اشاره داشت:

 • سد سازي
 • حصار كشي
 • مراقبت از ديوارهاي سنگي
 • فنس كشي
 • پوشاندن كف آبراهه ها
 • كنترل سنگ هاي بزرگ و متمركز
 • راهسازي

نوعي از گابيون با جنس پلاستيكي در بازار موجود است كه در زير بتن ها براي آرماتور بندي و سفت كردن خاك هاي سست استفاده مي شود. اين محصول كم هزينه است و طرفداران زيادي دارد.

گابيون
گابيون

جنس گابيون

گابيون از دو قسمت توري فلزي و مصالح درون آن تشكيل مي شود. توري فلزي اين سازه از مفتول گالوانيزه ساخته مي شود. اين توري قابليت انعطاف پذيري زيادي دارد و محكم و ضد زنگ هستند. توري اين سازه در اشكال مختلف مكعبي و استوانه اي در بازار موجود است.درون قفس هاي فلزي اين سازه، قلوه سنگ هاي رودخانه اي، شن يا ماسه مي ريزند.

گابيون
گابيون

مزايا

امروزه از گابيون در ساختمان سازي نيز استفاده مي شود. از اين سازه به دليل خاصيت استحكام بخشي، شكل پذيري، طراحي ساده و انعطاف پذيري آن، بيشتر استفاده مي كنند. اين سازه از نظر هزينه نيز بسيار به صرفه است.

در اينجا به بعضي از مزاياي اين محصول اشاره خواهيم كرد:

 • از نظر اقتصادي كم هزينه است.
 • كاربردهاي زيادي در ساختمان سازي و راهسازي و صنايع مختلف دارد.
 • در بسياري از موارد نقش سازه اي دارد.
 • به دليل پوشش فلزي گالوانيزه، دوام بسيار زيادي دارد.
 • نياز به محافظت فيزيكي ندارد.
 • مصالحي كه در توري فلزي استفاده مي شود، ارزان و فراوان است.
 • براي نصب آن نياز به مهارت خاصي نيست.
 • در برابر رطوبت و آب مقاومت زيادي دارد.

در ذيل به برخي از متداول ترين كاربردهاي اين سازه اشاره مي كنيم:

 • استفاده از گابيون در مهندسي عمران از اواخر قرن نوزدهم شروع شده است. اين سازه براي تثبيت خطوط ساحلي، سواحل رودخانه ها يا شيب هاي فرسايشي استفاده مي شد.
 • از كاربردهاي ديگر اين سازه، ايجاد ديوارهاي حائل، عايق صوتي، ديوارهاي موقتي در برابر سيل و پوشش كانال هاي آب است.
 • از اين سازه براي حوضچه هاي ماهي و ايجاد نهرهاي كوچك استفاده مي شود.
 • طول عمر اين سازه به طول عمر سيم آن بستگي دارد. اگر سيم خراب شود، عمر گابيون كوتاه مي شود.
 • اين سازه در ساختمان سازي كاربرد دارد. ساختار اين سازه به گونه اي است كه اجازه حركت هوا را به داخل ساختمان مي دهد و محيطي با دماي مناسب فراهم مي آورد.
 • بر اساس نياز و عملكرد اين سازه،تنوع زيادي در طراحي آن وجود دارد.از جمله استفاده هاي اين سازه در سنگر سازي، فرم تشكي آن براي جلوگيري از فرسايش خاك، تراپيون براي سطوح شيب دار، كاربرد گوناگون آن در مناطق عمليات نظامي است.

 مهمترين كاربرد اين سازه

اصلي ترين كار اين سازه از گذشته تا به امروز سدسازي و به اصطلاح گابيون بندي رودخانه است. رايج ترين مصالحي كه در اين زمينه استفاده مي شود، شامل سبد هاي مكعبي يا استوانه اي است كه از سنگ پر مي شود. اين سازه با توجه به وزني كه دارد، سبب استحكام زيادي در تورهاي سنگي مي شود و از ريزش خاك جلوگيري مي كند.

گابيون بندي رودخانه

گابيون بندي رودخانه ها روشي موثر است كه از دوران باستان تا به امروز وجود داشته است. تورهاي مورد استفاده در اين سازه ممكن است از جنس فولاد يا پلاستيك باشد. براساس ميزان مقاومت مورد نياز و هزينه اي كه در نظر گرفته ايم از يكي از اين محصولات استفاده مي كنيم. نوع پلاستيكي آن ارزانتر است ولي فرم فلزي آن استحكام بيشتري دارد و مقاوم تر است.

استفاده از گابيون در بستر رودخانه ها و كنار آن بسيار اهميت دارد. اين سازه نقش مهمي در جلوگيري از فرسايش زمين و سيل بندي بستر رودخانه دارد. اين سازه مانند تشكي از توري فلزي و سنگ است كه در مقابل امواج شديد و طغيان رودخانه مقاومت مي كند. از طرفي كف و كناره هاي رودخانه به دليل حركت آب دچار فرسايش مي شود و با كمك اين سازه مي توان از ريزش آن جلوگيري كرد.

چگونه گابيون بندي را انجام دهيم؟

به چند نكته براي استفاده از اين سازه در بستر رودخانه ها اشاره مي كنيم:

1-سطحي كه قرار است گابيون روي آن گذاشته شود بايد مسطح باشد. اين كار باعث مي شود كه فشار به طور يكسان در همه سطوح وارد شده و از تخريب اين سازه به مرور زمان جلوگيري مي شود.

2-سنگ هايي كه در اين سازه استفاده مي شود بايد استحكام زيادي داشته باشد تا در برابر فشار آب مقاومت كند.

3- هر گونه گل و لاي يا پوشش گياهي كف رودخانه بايد برداشته شود. وجود آنها با گذشت زمان سبب نشست اين سازه مي شود.

4-بعد از قرار دادن گابيون در كف و كنار رودخانه، ترجيحا روي آن را بكوبيد تا در اثر عوامل طبيعي، فشار و وزن روي آن مقاومت بالايي داشته باشد.

بستن گابيون

ابتدا براي استفاده از گابيون بايد سطحي كه قرار است پر شود را اندازه گيري كنيد. براساس نوع مقاومت سازه، مفتول فلزي يا پلاستيكي خريداري كنيد .سپس با استفاده از توري و پايه هاي فلزي كه تهيه كرديد، قفسه هاي فولادي درست كنيد. بعد از آن درون  قفسه ها را از سنگ يا قلوه سنگ يا پوكه هاي ساختماني پر كنيد.

برای مشاوره در طراحی و اجرای پروژه های خود از همکاران ما در شرکت هوم زود و دنیزوود کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button