گودال آتش يا fire pit چيست؟

يك گودال آتش يا يك حفره آتشين مي تواند يك گودال حفر شده معمولي در زمين باشد و يا يك گودال از جنس سنگ، آجر و فلز باشد. ويژگي مشترك گودال آتش يا fire pit اين است كه براي كنترل آتش و جلوگيري از گسترش آن طراحي شده اند. در ادامه به سوال گودال آتش يا fire pit  چيست؟ پاسخ مي دهيم.

برای مشاوره در زمینه طراحی و اجرای گودال آتش توسط تیم دنیزوود با شماره های زیر در تماس باشید:

۳۸ ۰۰ ۴۴ ۴۴ -۰۲۱

۰۹۱۹۴۹۳۹۳۶۵

۰۹۳۹۲۶۲۶۰۶۶

گودال آتش يا fire pit

استفاده از گودال آتش يا fire pit به حياط يا باغ و ويلاي شما زيبايي مي بخشد. گودال آتش باعث گرم شدن دورهمي ها مي شود. از گودال آتش در همه فصول سال مي توان استفاده كرد. فاير پيت ها را مي توان روي چمن، پاسيو و حياط خلوت نيز قرار داد و از آن استفاده كرد. اين وسيله علاوه بر گرماي لذت بخش مي تواند زيبايي خاصي به محيط بدهد. گودال آتش در واقع شومينه روباز است كه بيشتر براي فضاي باز طراحي شده است.

جنس بدنه آتشدان معمولا از چدن با رنگ هاي كوره اي است كه در برابر گرماي زياد مقاومت مي كند و گرما  را به طور يكسان در محيط پخش مي كند.

استفاده از گودال آتش يا fire pit از گذشته تا به امروز مورد علاقه انسان بوده است. انسان مدرن سعي مي كند كه طبيعت را با خود به خانه بياورد. براي همين از المان هاي طبيعي در ساختار  زندگي شهري خود استفاده مي كند.

گودال آتش ، fire pit
گودال آتش ، fire pit

 گودال هاي آتش در طول تاريخ

در بسياري از فرهنگ ها درست كردن آتش و گودال آتش يا fire pit رايج بوده است. حتي از نظر سنتي براي آن احترام قائل هستند و با آن مراسم اجرا مي كنند. مثلا در فرهنگ هاي عشايري، مراسم چمن زني دارند. در اين مراسم آتشدان درست مي كنند و چمن هاي كه بريدند را بعد از پايان مراسم روي گودال آتش مي گذارند و گودال را مي پوشانند.

 بررسي هاي باستان شناسي، بقاياي گودال آتش يا fire pit هاي زيادي را ديده است. در اين بقايا فرهنگ گذشتگان بسيار مشهود است. مثلا با راديو كربن هايي كه از زغال هاي موجود در آتشدان هاي قديمي بدست آمده است مي توان تخمين زد كه اين نواحي چقدر جمعيت داشته است. تمدن اين نواحي چه زماني از بين رفته است. همچنين با بدست آمدن استخوان ها و دانه هاي موجود در حفره هاي آتش مي توان رژيم غذايي آن منطقه را حدس زد.

گودال آتش ، fire pit
گودال آتش ، fire pit

در ادامه به چند مدل از گودال آتش يا fire pit پيش ساخته اشاره خواهيم كرد.

چاله هاي آتشدان پيش ساخته از رايج ترين شكل هاي آتشدان هستند كه مي توان آنها را از فروشگاه خريداري كرد. آتشدانها معمولا از بتن پيش ساخته يا فلز و يا تركيبي از ميز فلزي و سنگ ساخته مي شوند. نوع فلزي آن به دليل انتشار گازهاي اتانول  و پروپان معمولا كمتر مورد استفاده قرار مي گيرد.

وقتي گودال آتش پيش ساخته داشته باشيم، فقط كافيست يك سوراخ در بدنه آن وجود داشته باشد تا آتش در آن مهار شود.

گاهي از گودال آتش چوبي نيز استفاده مي شود كه بايد فاصله آن با سازه هاي ديگر زياد باشد و اصول ايمني رعايت شود.

گودال آتش داكوتا

اين گودال آتش يا fire pit بسيار ساده و كاربردي است و دود كمي توليد مي كند. در اين آتشدان دو سوراخ كوچك در زمين حفر مي شود. يكي از سوراخ ها براي هيزم و ديگري براي عبور جريان هوا است. ابتدا شاخه هاي كوچك را در سوراخ مي گذارند و مواد قابل احتراق را روي آن قرار مي دهند و آن را روشن مي كنند. آتش از بالا به پايين مي سوزد و جريان هواي تازه را از سوراخ به داخل گودال مي كشاند. وقتي هوا جريان پيدا مي كند، تقريبا احتراق كامل انجام مي شود. اين آتش به شدت روشن و با دود كم و بدون صدا است. اولين بار اين آتشدان توسط ارتش آمريكا مورد استفاده قرار گرفته است.

آتشدان داکوتا نام خود را از مردم داكوتا گرفته است. در دوران استعمار آمريكا، مردم داكوتا براي شكار گله هاي گاو وحشي در دشت هاي بزرگ از آن استفاده مي كردند. اين مدل علاوه بر مقاومت در برابر بادهاي شديد آن منطقه، خطر ايجاد آتش سوزي در دشت را نيز كاهش مي داد.

گودال آتش ، fire pit
گودال آتش ، fire pit

چاله هاي آتش مدرن

امروزه از چاله هاي آتش مدرن استفاده مي كنند. اين چاله ها شبيه كاسه هاي آتشيني هستند كه مي توان روي زمين يا روي پا آن را قرار داد.

آتشدان هاي هيزمي

در فصول سرد سال نيز مي توان از هواي آزاد و فضاي باز لذت برد. براي لذت بردن از اين شرايط داشتن يك گودال آتش، بسيار مفرح و لذت بخش است. اين نوع فاير پيت از جنس چدن است كه در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالايي دارد. اين آتشدان ابعاد كوچكي دارد و قابل جابجايي است و به عنوان منقل نيز از آن استفاده مي كنند. مهمترين ويژگي اين آتشدان، استفاده از سوخت طبيعي آن است.

گودال آتش سنگي

اين نوع گودال آتش ها از نظر ساختاري دو مدل دارند. در يك مدل قطعات سنگ را در اندازه هاي كوچك و بزرگ در كنار يكديگر قرار مي دهند و با ملات به هم مي چسبانند. در اين مدل ملات را مي سازند و سنگ ها را مانند ديوار چين روي هم قرار داده و با ملات محكم مي كنند. مدل دوم شبيه شومينه روباز سنگي ساخته مي شود. در اين روش سنگ بزرگي را برش داده تا به اندازه مورد نظر برسانيم. سپس سنگ را در محل از پيش تعيين شده قرار داده و روي آن آتش روشن مي كنيم. آتشدان هاي قديمي نيز به همين شكل ساخته مي شوند كه براي تركيب سنتي يك باغ بسيار مناسب است.

گودال آتش ، fire pit
گودال آتش ، fire pit

 

آتشدان فلزي

گودال آتش فلزي طرح ها و شكل هاي مختلفي دارد. انتخاب اين نوع آتشدان ها بسيار سخت است. زيرا تنوع زيادي دارند. برخي از مدل هاي فلزي محافظ دارند و روي آتش قرار مي گيرد و به راحتي باز و بسته مي شوند.

این نوع آتشدان ها معمولا پايه دارند و بعضي ها ديواره هاي فلزي دارند كه داراي طرح هاي جذابي هستند. مزيت اين گودال آتش يا fire pit اين است كه داراي بدنه محكم و آلياژ سازگار با محيط زيست است و دوام زيادي دارد.

گودال آتش يا fire pitبتني

اين آتشدان از بتن ساخته شده است. درون اين آتشدان تا نيمه از بتن تشكيل شده است و بقيه قسمتهاي آن از سنگ هاي تزئيني ساخته مي شود. براي ايجاد احتراق در اين گودال آتش يا fire pit از گاز استفاده مي كنند. البته براي استفاده از اين مدل بايد كف سازي و تاسيسات لازم انجام شود.

برای طراحی و اجرای پروژه های روف گاردن و انواع ویلاهای پیش ساخته، همراه با محوطه سازی لوکس می توانید به متخصصان ما در شرکت دنیزوود و شرکت هوم زود در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button