هر آنچه که باید درباره طراحی نمای ساختمان بدانیم

طراحی نمای ساختمان یکی از مهمترین طراحی ها در امر ساخت و ساز به حساب می آید.  نما شناسنامه و کارت شناسایی ساختمان است. طراحی باید همیشه بروز باشد و خلاقیت و ذوق طراحی مهندسین طراح را به خوبی به نمایش بگذارد.

برای طراحی نما در درجه اول کاربری ساختمان و نوع استفاده از ساختمان باید مشخص باشد. سپس نسبت به نوع کاربری طراحی انجام شود. طراحی نما اداری با ویلا و ساختمان مسکونی کاملا متفاوت است. اگر بگوییم نمای ساختمان به مانند لباس ما انسانهاست سخنی به گزاف نگفته ایم.

به همان اندازه که نوع پوشش ما شخصیت و یا شغل ما را در ذهن بیننده به نمایش میگذارد. نوع مصالح بکار رفته در طراحی نمای ساختمان نیز شخصیت و کاربری بنا را به بیننده دیکته خواهد کرد. بنابراین مهندسین طراح با توجه به نکات ریز می بایست بهترین طراحی ها را برای آپارتمان های مسکونی، ویلاها، ساختمان های اداری و تجاری یا تفریحی و …. انجام دهند.

طراحی نمای  یک شهر هویت شهر را به نمایش میگذارند. بنابراین مسئولین شهرداری بر تمام طراحی های نما نظارت دارند و باید از فیلتر مهندسین این مجموعه هر طراحی عبور کند. تا مجوز اجرا برای نما صادر شود.

طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان
طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان

سبک های مختلف و متنوع طراحی های نمای ساختمان ها

برای اجرای طراحی نما در هر ساختمان بسته به نوع طراحی، متریال و مصالح ویژه ایی نیاز است. با کمک طراحی ویژه و منحصر به فرد، زیبایی بصری و جذابیت برای ساختمان ایجاد کنید. اولین چیزی که توجه هر فردی را در کوچه و خیابان به خود جلب میکند. نمای ظاهری و شیوه دکور بیرونی بنای ساختمان هاست. شاید بارها پیش آمده در خیابان قدم زده باشید و ناخود آگاه نظرتان به نمای ساختمانی خیره شده باشد و گردن خود را برای نگاه تا آخرین طبقه بالا کشیده باشید. این هنر مهندس طراح نمای ساختمان است که توانسته نظر همگان را به خلاقیت و زیبایی بصری که به اجرا درآورده جلب کند.

انواع سبک ها در طراحی نما

  • مدرن

  •  کلاسیک

  •  با توجه به کاربری ساختمان

 مدرن :

امروزه طراحی نما به سبک مدرن بسیار طرفدار پیدا کرده است. در طراحی حتما به نوع استفاده و کاربری ساختمان توجه کنید. نظر و سلیقه صاحب پروژه و همچنین میزان بودجه نیز نقش بسیار مهمی در نوع طراحی نما ایفا میکند. به طور معمول برای اجرای طرح های مدرن از کامپوزیت بیشترین استفاده را می برند. مطمئنا متریال های دیگر هم میتوانند زیبایی خاصی به بنا ببخشند.

کلاسیک :

این سبک از طراحی نما در کشور ایران زیاد استفاده نمی شود. اجرای طرح کلاسیک ریزه کاری و پرداختن به جزئیات متعددی را میطلبد. در نظر داشته باشید پرداختن به جزئیات هم هزینه بیشتری می خواهد. بیشترین کاربرد طراحی کلاسیک برای نمای ساختمان های ویلایی است. با توجه به نوع ساخت ویلا ها و استفاده از ستون و سر ستون در نمای اکثر ویلاها و کمک گرفتن از نورپردازی هایی که روی نمای ساختمان انجام میدهند. نما را به شدت جذاب و زیبا میکنند. نقش نورپردازی در طراحی نمای ساختمان را نادیده نگیرید. استفاده از ریزترین جزئیات میتواند ویژگی طراحی نما را دو چندان کند.

طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان
طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان

 با توجه به کاربری ساختمان:

نمای ساختمان ها را بسته به نوع استفاده ای که از آنها می شود طراحی می کنند. نقش کاربری ساختمان نه تنها در طراحی نما بسیار مهم است. بلکه در طراحی داخلی نیز نقش بسیار مهمی ایفا میکند. ساختمان ها به دو دسته ویلایی و مسکونی تقسیم می شوند. طراحی نمای ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی به جزئیات کمتری برای اجرا نیاز دارند و از ساختار خاصی در طراحی آنها تبعیت می شود. ولی در مورد نمای ساختمان ویلایی موضوع کاملا تغییر میکند و جزئیات فراوانی وجود دارد که باید به آنها برای زیبایی بخشیدن به بنا استفاده کرد.

 انتخاب مصالح برای اجرای طراحی نمای ساختمان

اگر طراح نما خلاقیت داشته باشد و بهترین ایده طراحی را داشته باشد. ولی در هنگام انتخاب متریال، برای اجرای طرح خود اشتباه کند و از کیفیت متریال ها به دلایلی چشم پوشی کند. مطمئنا به نتیجه مطلوبی در انتهای کار نخواهد رسید. از نقش بالای مصالح انتخابی در زیبایی نمای ساختمان غافل نشوید. نمای ساختمان یک بار اجرا می شود با یکبار هزینه سالیان بسیار از نمای زیبا بهره ببرید.

کاربردی ترین متریال و مصالح برای نمای ساختمان

  • انواع سنگ های طبیعی
  •  شیشه ای
  • آجری
  •  رومی
  •  چوبی
طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان
طراحی نما، انواع سبک ها در طراحی نما، طراح نمای ساختمان

انواع سنگ های طبیعی:

جذابیت انواع سنگ هایی که در نمای بناها از آنها استفاده می شوند بسیار زیاد است. سنگ های آهکی و آذرین بیشترین استفاده در بنا را دارند. سنگها مطمئنا نمای ساختمان ها را بسیار لوکس و جذاب تر میکنند.

نمای شیشه ای:

شیشه عضو جدا نشدنی در طراحی نما هاست. اگر شما از طرفداران نمای شیشه ایی ساختمان هستید. باید به محدودیت استفاده از شیشه در برج ها و ساختمان های بلند توجه داشته باشید. تا وسط اجرای پروژه با شهرداری دچار مشکل نشوید.گذشته از آن اگر میخواهید نمای شیشه ای داشته باشید از شیشه های رنگی که جلوه خاصی به نمای ساختمان می بخشند نیز غافل نشوید.

نمای آجری:

نمونه آجرهایی که معمولا در نمای ساختمان ها بکار میروند و در جلوگیری از اتلاف انرژی بسیار کاربردی اند، آجرهای شیلی و رسی هستند. استفاده از سنگ و انواع آجر در طراحی نما، بسیار حس خوبی به بیننده میدهد و جزو پرطرفدارترین مصالح برای کار در نمای ساختمان محسوب می شود.

نمای رومی:

اجرای طرح های رومی و کلاسیک در نمای ساختمان ها پیچیدگی ها و صد البته جذابیت خاص خود را دارد. و مطمئنا نظر هر بیننده ایی را نیز به خود جلب میکند. استفاده از سنگ های طبیعی در این طرح ها هزینه بیشتری نیز میطلبد و زیبایی بصری ویژه ایی نیز به بنا می بخشد.

نمای چوبی:

برای اجرا و طراحی نما اگر مایل به استفاده از چوب هستید. به شرایط جوی و آب و هوای منطقه و اقلیم ناحیه نیز توجه کنید. هزینه ها را نیز در نظر بگیرید. اولین گزینه نوع چوب در نمای ساختمان، چوب ترموود یا همان چوب حرارت دیده است. ادغام چوب و انواع متریال های دیگر میتواند کمی در کاهش هزینه ها کمک کند.

طراحی نما ساختمان خود را با هر کاربردی که مد نظرتان است به طراحان خبره و با تجربه ما بسپارید و بهترین طراحی ها را در سطح شهر با توجه به اجرای تمام ضوابط شهرداری ها تحویل بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button