شماره همراه : 09194939365
شماره تماس : 44440038 - 021

 

کامپوزیت چوب پلاستیک (wpc) چیست

کامپوزیت چوب پلاستیک (wood plastic composite ) (wpc ):

به صفحات و الوارهایی اطلاق می شود که از پلاستیک و ذرات چوب کوچک یا الیاف ساخته شده است . کامپوزیت چوب پلاست در مقایسه با تاریخچه بلند محصولاتی چون الوارهای طبیعی و محصولات چوبی سنتی چون تخته های خرد چوبی و ورقه های فیبری محصولات نسبتا جدیدی به حساب می آیند .

این مقاله ، خلاصه برخی از مراحل اساسی ساخت ، خواص فیزیکی و مکانیکی در کاربرد های اساسی  wpc می باشد .
مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک
به طور کلی ، ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک یک فرآیند دو مرحله ای است . ترکیبی از چوب و گرمانرومی مانند پلی اتیلن چگالی بالا ( HDPE  ) پلی اتیلن چگالی کم ( LDPE  ) و پلی وینیل کلراید ( PVC ) با هم مخلوط خمیر مانند یکنواختی تشکیل می دهند . این فرآیند اختلاط می تواند به صورت یکجا یا توسط فرآیند های پیوسته انجام گیرد .

علاوه بر چوب اصلی با اندازه دانه ها در محدوده 20-60 مش ، عوامل جفت پلاستیک ها ، تثبیت کننده ها ، عامل کف زای و یا رنگ نیز اضافه می گردند تا خواص محصول نهایی را برای کاربردهای خاص افزایش دهند .

سه روش معمول برای ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک وجود دارد :

متداول ترین روش ، روش اکستروژن ( بیرون رانی ) می باشد که در آن کامپوزیت مذاب با نیرو  و با استفاده از انواع مختلف اکسترودرها ( بیرون آورها ) برای تشکیل شکل نهایی، بستگی به نوع و طرح ، از قالبهای مختلف عبور میکند .

بسیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت چوب پلاستیک به بر هم کنش بین چوب و ماده گرمانرم بستگی دارد . یکی از موثر ترین روش ها برای بهبود این برهم کنش از طریق عامل جفت شدن ( کوپلینگ ) به عنوان یک افزودنی ایجاد می گردد . به طور کلی ، این مواد افزودنی به سازگاری بین چوب هیدروفیلیک که رطوبت را به راحتی جذب میکند و پلاستیک هیدرو فوبیک که تمایل به آب ندارد را کمک کرده و تشکیل کامپوزیت چوب پلاست و محصولی با ثبات فرم و اندازه بهتر از چوب جامد را فراهم می سازد .

چوب سنتی که با اعمال فشار و آرسنات مس کرومات ( کاروتید ) بیشتر ایجاد می شود ، به دلایل بهداشتی و آلودگی محیط زیست در میان کاربران با نارضایتی روبه رشدی مواجه شده ، از این رو استفاده از کامپوزیت چوب پلاست در شکل صفحات جامد و همچنین ساختار لوله ای به عنوان یک جایگزین برای محصولات چوبی به عنوان مواد بسیار محبوب مورد استفاده است .
برخی از مزایای چوب پلاستیک

بزرگترین مزیت چوب پلاست سازگاری با محیط زیست بوده و با توجه به هزینه نگهداری کمتر نسبت به چوب سخت از مزایای بهتری برخوردار می باشد . یکی از دلایل اصلی برای رشد سریع کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه های کم آن در چرخه زندگی این کامپوزیت می باشد . به طور کلی عرشه ازجنس کامپوزیت چوب پلاست هزینه تولید حدودا 15 درصد بیشتر نسبت به عرشه از جنس چوب های تولیدی به روش  اعمال فشار را دارا می باشد ، اما نیاز به هزینه نگهداری پایین تری دارد .

ثبات ابعادی عالی به همراه تنوع کمتر این کامپوزیت می تواند به عنوان یکی دیگر از مزیت های اصلی محصولات چوب پلاستیک در نظر گرفته شود.

بسیاری از تحقیقات در بسیاری از کشورها بر دوام و طول عمر بالای کامپوزیت چوب پلاست و علاقه مندی زیاد در استفاده از آنها در فضاهایی باز ، متمرکز شده است .

در حقیقت ، کامپوزیت چوب پلاستیک در اصل به عنوان کامپوزیتی مقاوم در برابر پوسیدگی های طبیعی و همچنین مقاوم در برابر قارچها و حمله حشرات به بازار عرضه شده است .

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این محصول ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سبد خرید

کالایی در سبد نیست
بالا