شماره همراه : 09194939365
شماره تماس : 44752173 - 021

انواع کاربرد چوب پلاست و موارد مصرف آن

همان طور که در مقالات قبل ذکر شد چوب پلاست به دلیل ویژگی های مطلوب و مزایای زیادی که دارید جایگزین بسیار مناسب چوب است . با توجه به پیشرفت روز افزون در صنایع مختلف به مرور زمان کاربرد چوب پلاست در حال افزایش می باشد . در اوایل دهه 1990 میلادی کامپوزیت چوب پلاست به عنوان یک محصول مقاوم در برابر تغییرات جوی و ضد آب وارد بازار شد . در ادامه مطلب به بررسی کاربرد چوب پلاست و موارد مصرف آن می پردازیم . با ما همراه باشید...

انواع کاربرد چوب پلاست و موارد مصرف

استفاده به عنوان کفپوش مخصوصا در محوطه های باز و فضاهای بیرونی یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد چوب پلاست می باشد . به علت مقاومت بالایی که چوب پلاست در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی دارد براحتی در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی بسیار بالایی دارد . به علاوه در فضاهای مختلف مانند کف بالکن ها ، تراس ها ، روف گاردن ، اسکله ها ، پیاده رو پارک ها و حاشیه استخرها و... به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربرد چوب پلاست به عنوان کفپوش

استفاده از چوب پلاست به عنوان کفپوش به دو صورت تو خالی و تو پر در دسترس می باشند که با در نظر گرفتن شرایط خاص فضا مورد استفاده قرار می گیرند . به عنوان مثال استفاده از چوب پلاست در کف سازی پل طبیعت .

همان طور که ذکر شد یکی از کاربرد چوب پلاست استفاده به عنوان کف پوش می باشد ، در چنین مواردی باید میزان جذب آب ، مقاومت پروفیل ها نسبت به خش پذیری و سایشی ، ثبات رنگ کامپوزیت ها ، مقاومت نسبت به شرایط محیطی و شعله سیگار ، تورم ناشی از رطوبت ، پوسیدگی نسبت به حشرات موزی و... مورد تحلیل و بررسی قرار گردد .

کاربرد چوب پلاست به عنوان دیوارپوش

به علت شباهت ظاهری که پروفیل چوب پلاست WPS نسبت به چوب دارد ، امروزه توسط معماران برای استفاده در نمای ساختمان و دیوارپوش مورد توجه قرار می گیرد . چوب پلاستیک نسبت به ترموود از قیمت پایین تری برخوردار است و از انظر روش نصب ، اندازه ، رنگ و بافت بسیار شبیه به ترموود می باشد . بنابراین استفاده از چوب پلاست به عنوان دیوارپوش فضای داخلی و نمای ساختمان روز به روز افزایش می یابد .

در صورت استفاده از پروفیل چوپ پلاست برای نمای خارجی ساختمان باید موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد :

  1. میزان مقاومت پروفیل نسبت به UV
  2. ثبات رنگ پروفیل ها
  3. مقاومت نسبت به شرایط محیطی مانند جذب آب ، تورم ناشی از رطوبت و انبساط حرارتی
  4. محدوده دمای قابل تحمل

کاربرد چوب پلاست در دکوراسیون

همان طور که ذکر شد چوب پلاست در موارد مختلفی مانند کفپوش ، دیوارپوش ، گلدان ، نمای ساختمان و... استفاده می شود . کمتر شدن قیمت نهایی محصول به دلیل اضافه کردن چوب به پلاستیک می باشد که باعث کاهش ضریب انبساط حرارتی و بالا رفتن ضریب کشسانی پروفیل چوب پلاست می گردد . چوب آسیاب شده ی غربال در کامپوزیت های چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربرد چوب پلاست به عنوان سقف کاذب 

استفاده از چوب پلاست به عنوان سقف کاذب یکی از جدیدترین کاربردهای چوب پلاست در پروژه های اداری ، تجاری و... می باشد . با توجه به سبک بودن این پروفیل ها ، تنوع رنگ و ابعاد آن از نظر معماران برای استفاده در سقف ها گزینه ی جذابی می باشد .

کاربرد چوب پلاست در مبلمان شهری 

تولید مبلمان شهری با توجه به اهمیت موارد محیط زیستی و کاهش استفاده از چوب درختان عمده ترن کاربرد چوب پلاست می باشد . متاسفانه در کشور ما به دلیل بی توجهی به کیفیت ساخت این پروفیل ها موجب شده چوب پلاتس در ایران عمری کوتاه داشته باشد و بازدهی مناسب را ارائه ندهد . توجه داشته باشید که اگر نکات فنی و دقت در نحوه ساخت ، نصب و اجرای مبلمان رعایت شود ، می توان محصولاتی با عمر مفید بالا تولید نمود .

تفاوت چوب و چوب پلاست 

در مقایسه با چوب و چوب پلاست ، به دلیل عدم مقاومت و نفوذ پذیری چوب در نما مورد استفاده قرار نمیگیرد ، در عین حال چوب پلاست از ترکیبات آلی برخوردار است به همین دلیل در برابر رطوبت مقاوم است . به علاوه استفاده از چوب در نمای ساختمان بسیار هزینه بر است ، اما از نظر اقتصادی استفاده از چوب پلاست مقرون به صرفه و کم هزینه می باشد .

سبد خرید

کالایی در سبد نیست
بالا