شماره همراه : 09194939365
شماره تماس : 44440038 - 021

 

تاثیر پوسیدگی قارچ ها بر چوب پلاست

تأثیر پوسیدگی قارچ ها و جذب رطوبت بر خواص مکانیکی کامپوزیت های چوب پلاست اکسترود شده را بررسی خواهیم کرد. چوب پلاست به عنوان بک فرآورده مرکب است که از آرد يا الياف چوب و مواد ترموست يا ترموپلاستيک ها ساخته شده است.

طبق نتایج آزمایشی که مبتنی بر تاثیر قارچ بر روی چوب پلاست به مدت 6 هفته انجام شده است ، کاربرد مواد ترکیبی 30 درصد پلی پروپیلن، 30 درصد پلی اتیلن و 40 درصد الیاف و آرد چوب می توانند در مقابل پوسیدگی قارچی مقاومت چشمگیری داشته باشند.

کامپوزیت های چوب پلاست (WPC) چیست

کامپوزیت های چوب پلاست (WPC) یا کامپوزیت های ترموپلاستیک تقویت شده با الیاف طبیعی ، از الیاف طبیعی (مانند چوب ، بامبو ، باگاس یا سبوس برنج) ، ترموپلاستیک (مانند پلی اتیلن (PE) ، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ، پلی پروپیلن تشکیل شده است (PP) یا پلی وینیل کلرید (PVC) و سایر مواد افزودنی.

 کامپوزیت های چوب پلاست به طور گسترده برای ساختمانها ، خودروها ، بسته بندیها ،، قطعات داخلی خودرو ، مبلمان و سایر کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدا ،WPC به طور کلی در برابر قارچ ها مقاوم تر به نظر می رسید زیرا ذرات چوب کاملاً توسط پلاستیک محصور می شوند و میزان پوسیدگی بسیار کندتر از نمونه هایی از چوب جامد است با این حال ، مطالعات اخیر نشان داده اند که WPC ها هنوز هم مستعد قارچ هستند.

تاثیر پوسیدگی قارچ ها بر چوب پلاست

عوامل مختلفی از قبیل نوع مونومر پلاستیکی ، گونه های چوب ، محتوای چوب ، اندازه ذرات ، میزان رطوبت ، مواد افزودنی و بیوکسیدها نشان داده شده است که در مقاومت قارچی کامپوزیت های چوب پلاست تأثیر میگذارد. در بیشتر موارد ، کامپوزیت های حاوی مقدار چوب بالاتر و اندازه ذرات بزرگتر مستعد ابتلا به قارچ و یا قارچ های پوسیدگی هستند. گونه های چوبی همچنین بر تجزیه تخریب WPC اثر می گذارند.

قارچ کش ها می توانند به طور قابل توجهی پوسیدگی و مقاومت قارچهای چوب پلاست را بهبود بخشند. برای محافظت از WPC ها ، قارچ کش های تجاری مانند روی بورات روی (ZB) ، مجموعه کیتوزان مس (CCC) ، کلروتالونیل (CTL) ، 3-یدو-2-پروپیلیل بوتیل کربامات (IPBC) ، و 2-تیازول-4-ییل-1H- بنزوئیدیدازول (TBZ) برای بهبود مقاومت قارچی WPC ها استفاده شده است.

هنگامی که در معرض یک محیط در فضای باز ، به ویژه در تماس با زمین یا سطح زیر زمین قرار دارید ، دوام کامپوزیت های WPC تا حد زیادی در تخریب عوامل بیولوژیکی تأثیر دارد.

در نتیجه ، بدتر شدن ، تغییر رنگ و تجزیه این مواد با گذشت زمان مشاهده می شود. این نه تنها به ضرر اقتصادی منجر می شود، بلکه می تواند منبع پاتوژن ها نیز باشد . برای جلوگیری از استعمار و خراب شدن قارچ ها و همچنین بهبود مقاومت قارچ های WPC ها ، قارچ کش های شیمیایی اغلب باید در فرمولاسیون مواد قرار بگیرند. قارچ کش های اضافه شده به چوب پلاست ها باید دارای فعالیت طیف گسترده ، سازگاری خوب ، پایداری طولانی مدت و تحمل در شرایط پردازش باشند.

دسته ای از قارچ کش های تجاری هستند که دارای خواص سازگار هستند و پس از آن می تواند به عنوان قارچ کش بالقوه برای کامپوزیت ها توصیه می شود. با این حال ، تعداد کمی از گزارشات منتشر شده در مورد تأثیر چنین قارچ کشها بر عملکرد ضد قارچ و خصوصیات مواد WPC در دسترس است.

 

نظرات (0)

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده. شما اولین نفر باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

  1. میتوانید به عنوان مهمان نظرتان را در مورد این محصول ثبت کنید و یا وارد سایت شوید . عضویت یا ورود به حساب کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سبد خرید

کالایی در سبد نیست
بالا